banner39

Bush ile Gilani, terör için sözleşti

Pakistan Başbakanı Gilani ile görüşen Bush, "Bize zarar verecek olanlardan kurtarmak için ortak bir irade sergilenmeli" dedi.

Arşiv 18.05.2008, 12:27 18.05.2008, 12:27
Bush ile Gilani, terör için sözleşti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı George W. Bush ve Pakistan Başbakanı Yusuf Raza Gilani, İslamabad'da iktidarın el değiştirmesinden sonra da terörizmle mücadelede işbirliğinin güçlü bir şekilde devam edeceğini söyledi.

Bugün Arap liderler ile yapacağı görüşme öncesinde Gilani ile bir araya gelen Bush, "Kendimizi ve diğerlerini, bize zarar verecek olanlardan kurtarmak için ortak bir irade sergilenmeli. Gilani'ye verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

ABD, terörle mücadelede, Taliban ve El Kaide liderlerinin yakalanmasında Pakistan'ı önemli bir müttefik olarak görüyor.

Bu arada bir ABD füzesinin Afganistan sınırındaki Damadola'da bir eve düşmesi geçtiğimiz hafta Gilani tarafından kınanmıştı. Militanlara karşı düzenlenen operasyonlarda kullanıldığı düzenlenen füzenin eve isabet etmesi sonucu militanlar dahil 18 kişi hayatını kaybetmişti.

Gilani, basın mensuplarının, "füze konusu gündeme geldi mi?" sorusuna, "evet" cevabını verdi ancak yorum yapmadı.

Terörizm ve radikalizmin bugün "dünyanın en büyük tehdidi" olduğunu belirterek, Pakistan Hükümeti'nin terör mücadele politikasına bağlılığını sürdüreceğini kaydetti. Gilani, "Terörizm nedeniyle, kendi liderim olan Benazir Butto'yu kaybettim" diye konuştu.

Bush ise, ABD ve Pakistan arasındaki ilişkileri güçlü, verimli ve canlı tutma girişimlerinden dolayı Gilani'yi takdirle karşıladığını ifade etti. Bush, "İki ülke arasında iyi ilişkiler var ve iyi olmaya da devam edecek" dedi.

Bush ve Gilani, görüşmede ayrıca yükselen gıda fiyatları, enerji ve ekonomik işbirliği konularını müzakere ettiklerini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?