banner39

Bush ile Putin'den sürpriz 'füze zirvesi'

Putin'in füze savunma sistemini görüşmek üzere Soçi'ye davet ettiği Bush'tan olumlu cevap geldi.

Arşiv 27.03.2008, 09:42 27.03.2008, 12:16
Bush ile Putin'den sürpriz 'füze zirvesi'


ABD Başkanı George W. Bush ve Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, Washington'un planladığı füze savunma sistemini ele almak üzere gelecek hafta bir araya gelecekler.

Bush, Putin'in kendisini Karadeniz kıyısındaki liman şehri Soçi'ye davet ettiğini, kendisinin de daveti kabul ettiğini açıkladı.

Rusya'ya gelecek hafta Romanya'nın başkenti Bükreş'te düzenlenecek NATO zirvesinin sonrasında gidecek olan Bush, 6 Nisan'da yapılacak görüşmenin son dönemde yürütülen üst düzey temasların devamı niteliğinde olacağını ve anlaşma sağlanması konusunda iyimser olduğunu söyledi.

ABD'nin Doğu Avrupa'da oluşturmayı öngördüğü yeni füze savunma sistemi Rusya'nın şiddetli muhalefeti ile karşılanıyor. Proje, bölgeye doğru hareket eden füzeleri havada vurmak üzere Polonya'ya bataryalar ve Çek Cumhuriyeti'ne bir radar sistemi konuşlandırılmasını öngörüyor. Rusya, bu projenin kendisini hedef aldığını düşünüyor.

Geçen hafta ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Savunma Bakanı Robert Gates Moskova'da üst düzey yetkililerle görüşmüşlerdi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, temaslar sonrasında Izvestiya gazetesine ABD'nin Moskova'nın sistemi izlemesine izin vereceğini söylemişti.

Gelecek haftaki görüşme, iki liderin son buluşması olabilir. Rusya'da ay başında başkanlığa seçilen Dimitri Medvedev Mayıs ayında görevi Putin'den devralacak.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?