banner39

Bush ilk kez Irak'ı Vietnam'a benzetti

Bush, Vietnam savaşıyla halen süren Irak savaşı arasında benzerlik bulunabileceğini ilk kez kabul etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bush ilk kez Irak'ı Vietnam'a benzetti
ABD Başkanı George W. Bush, Vietnam savaşıyla halen süren Irak savaşı arasında benzerlik bulunabileceğini ilk kez kabul etti. Bush, bu yöndeki açıklamasını, Amerikan ABC televizyonuna verdiği özel demeçte yaptı.

Röportajda, New York Times gazetesi köşe yazarı Thomas Friedman'in, son makalesinde, Irak'ta şimdiki durumla Vietnam savaşı sırasında komünist Kuzey Vietnam ordusunun düzenlediği Tet taarruzu arasında benzerlik bulunduğunu anlattığı hatırlatılarak, Bush'a bu yorum konusundaki düşüncesi soruldu.

Başkan Bush da, "Haklı olabilir. Kesinlikle (Irak'ta) artan düzeyde bir şiddet var ve biz de seçime gidiyoruz" dedi.
Bush, böylece, iki savaşın paralelliğini ilk defa kabul etmiş oldu. ABD Başkanı, daha önceleri Vietnam-Irak benzerliğini dile getiren yorumlara ısrarla karşı çıkıyordu.

Kuzey Vietnamlıların Tet taarruzu, ABD'de başkanlık seçiminin yapıldığı Kasım 1968'in bir süre öncesinde başlatılmıştı. Komünist güçler, her ne kadar bu taarruzun sonunda savaşı kazanamadıysa da artan çarpışmalara ilişkin ABD'de yaşanan moral bozukluğunun etkisiyle iktidardaki Demokrat Parti, 1968 başkanlık seçimini kaybetmişti.
Bu defa da, ABD'de 7 Kasım'da yapılacak Kongre seçimlerinde, alt kanat Temsilciler Meclisi'nin tamamı ve üst kanat Senato'nun üçte biri yenilenecek.

Halen Kongre'nin iki kanadında da çoğunluğa sahip olan Bush'un Cumhuriyetçi Partisi, son anketlere göre muhalefetteki Demokrat Parti'nin çok gerisinde görünüyor.

Seçimde Demokratların, en azından Temsilciler Meclisi'nin denetimini ele geçirmesi, güçlü bir olasılık olarak görülüyor.

Bush, Vietnam ile Irak arasındaki farklara da işaret ederken, 1968'de başkanlık seçiminin yapıldığını, şimdi ise sadece Kongre seçimlerine hazırlanıldığını ve ne sonuç alınırsa alınsın, kendisinin Ocak 2009'a kadar başkanlığı sürdüreceğini kaydetti.

Başkan Bush, ayrıca ABD ordusunun Irak'tan çekilmeyeceğini yeniden dile getirdi.
Vietnam savaşı, ABD'nin 10 yıldan uzun süre çarpıştıktan sonra yenilgiyi kabullenerek geri çekilmek zorunda kaldığı ve dünya tarihine damgasını vuran bir savaş olmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?