banner15

Bush İmparator Cengiz Han'ın Askerleri İle

Ortadoğu'ya yönelik işgallerinde Moğol İmparatoru Cengiz Han'ı kendisine rehber edinen ABD Başkanı Bush, Asya gezisi çerçevesinde ziyaret ettiği Moğolistan'da Moğol ordusundan yardım istedi. Moğolistan'ı Teksas'a benzeten Bush, Bush, '

Bush İmparator Cengiz Han'ın Askerleri İle

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Devlet Başkanı George W. Bush,  Moğolistan ziyaretini tamamladı. Bush, Moğolistan'ı ziyaret eden ilk ABD Başkanı oldu. Bush Moğolistan'da, milletvekilleri ve askerlere hitaben yaptığı konuşmada, bu ülkenin demokrasiyi yerleştirmeye yönelik çabasını överek, ''Siz, bölge ve dünya için bir başarı örneğisiniz. Amerikan halkı, Orta Asya'nın kalbinde özgür bir toplum inşa ederken sizin yanınızda'' dedi. Bush, ''Moğolistan ve ABD'nin özgürlük davasında kardeş gibi yan yana olduklarını'' ifade etti. Irak'taki koalisyon güçlerine 160 civarında askerle destek veren Moğolistan'ın askerleri için de Bush, ''Amerikan silahlı kuvvetleri, böyle korkusuz savaşçılarla birlikte çalışmaktan gurur duyuyor'' diye konuştu. Hükümet binasında geleneksel Moğol kıyafetleri giyen, ellerinde çiçekler taşıyan çocuklar ve askerler tarafından karşılanan ABD Başkanı Bush, Amerikalıları Irak'tan çıkarmaya çalışan köktendincilerle komünizmi karşılaştırarak, ''Komünizm ideolojisi gibi, İslamcı radikalizm ideolojisi de başarısızlığa mahkumdur'' dedi. George Bush, Moğolistan'a ayrıca 11 milyon dolarlık askeri yardım sağladı. Moğolistan Devlet Başkanı Nambar Enkhbayar ile de hükümet binasının avlusunda beyaz bir çadırda bir araya gelen ve bu ülkeyi uçsuz bucaksız arazileri nedeniyle Teksas'a benzeten Bush, ''Burada olmak çok gurur verici'' dedi. Bush, Irak'a asker göndererek ABD'ye verdiği destek dolayısıyla Enkhbayar'a teşekkür etti. ABD Başkanı, bir hafta süren Asya turunun son durağı olarak Moğolistan'a gelmişti. Bush tur kapsamında daha önce Japonya, Güney Kore ve Çin'i ziyaret etmişti.   

Bush: Tanrı Çin'deki Hıristiyanları Korusun

İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesi bugünkü manşetine, ABD Başkanı George Bush'un Çin temaslarını yerleştirdi. 'Bush'un Çin'e özgürlük çağrısı' başlıklı haberde Bush'un şu sözleri büyük puntolarla yer buluyor: "Umudum, Çin hükümetinin ibadet etmek için toplanan Hıristiyanlardan korkmamasıdır." Financial Times'ın haberinde, Bush'un Pekin'de bir kiliseyi ziyaret ettiği, kilisenin konuk defterine "Tanrı Çin'deki Hıristiyanları korusun" yazdığı, ancak bunların Çin medyasında yer bulmadığı belirtiliyor. Independent gazetesine göre ise, "Bush'un ziyareti kaçırılan bir fırsat niteliğinde." Gazetenin yorumu şöyle: "Amerikan Başkanı, evanjelik Hıristiyanlara desteğini gösterirken genel olarak insan haklarıyla ilgili kaygıları bulunduğu yönündeki iddialarını zayıflattı. Amerika'da kendisine desteğin düşmeye başladığı şu dönemde, Bush'un 'özgürlük feryadı'nın kısmen de olsa kendi ülkesindeki evanjelik Hıristiyanları hedef almadığı sonucuna varmak zor."

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48