'Bush Irak'ta olanları halktan gizliyor'

Ünlü Amerikalı gazeteci Bob Woodward, Bush'un Irak'taki saldırıların boyutlarını ABD halkından gizlediğini söyledi.

'Bush Irak'ta olanları halktan gizliyor'
Ünlü Amerikalı gazeteci Bob Woodward, Bush yönetiminin Irak’taki Amerikan askerlerini hedef alan saldırıların boyutlarını Amerikan halkından gizlediğini söyledi.

Woodward, Irak'ta Amerikan askerlerine ortalama her 15 dakikada bir saldırı düzenlendiğini belirttiği açıklamasında, ”Haftada 800, 900 saldırı düzelendiği bir noktaya geldik. Bu da, birliklerimize günde 100 kadar saldırı, saatte 4 saldırı düzenleniyor demek” dedi.

Amerikan CBS televizyonunda yayınlanan bir program için açıklamalarda bulunan Woodward, uzmanların Irak'taki durumun giderek kötüleştiğini ve ne yazık ki kötüleşmeye devam edeceğini söylediğini belirterek, “İstihbarat uzmanları, 2007'de durumun daha da kötüleşeceğini öngörüyor, ama 'Oo, hayır, durum iyileşecek' diyen bir başkan ve bir savunma bakanlığı var” dedi ve Bush yönetiminin bu savaşı idaresindeki gizlilik çemberini kınadı.

Woordward, “Direnişçiler ne yapacaklarını biliyorlar ve sağlamlar. Kim bir şey bilmiyor? Amerikan halkı” ifadesini kullandı.

Bush'un, 1970'li yıllarda, Vietnam Savaşı sırasında Başkan Nixon'un ulusal güvenlik danışmanlığını yapan sonra da dışişleri bakanı olan Henry Kissinger'ın öğütlerini dinlediğini de belirten Woordward, "İnanılır gibi değil. Kissinger, kendi bakış açısıyla yeni bir Vietnam Savaşı yürütüyor. Sorun ise şu: Vietnam'da biz kararlılığımızı yitirmiştik" dedi.

Irak'ta ölen Amerikalı askerlerin sayısı son günlerde 2,700'ü geçti. Woodward, Carl Bernstein ile birlikte Nixon'ı iktidardan düşüren Watergate Skandalı'nın ortaya çıkmasında önemli rol almıştı. Ünlü gazeteci, 2004'te ABD'nin Irak savaşına hazırlıkları hakkında “Saldırı Planı” adlı bir kitap kaleme almıştı.

Bob Woodward kimdir?

1971 yılından beri The Washington Post’ta çalışan yardımcı editör Bob Woodward “en çok satan bir numara” (1 bestsellers) dokuz tane kitabın yazarı olarak biliniyor.

Kitapları arasında; Bush at War (Bush Savaşta), Terrorist Attacks and the War in Afghanistan (Terörist Saldırılar ve Afganistan Savaşı), The others are Shadow, The Agenda, The Commanders, The Final Days gibi en çok satan kitapları sayabiliriz.

Kamuoyunun yakından tanıdığı ve itibar ettiği bir yazar olan Woodward, aynı zamanda bir gazeteci.

Bu özelliği nedeni ile pek çok gerçeğin ortaya çıkmasında hatırı sayılır katkıda bulundu.

Daha önce de Başkan Nixon döneminde Watergate Skandalı’nı ortaya çıkaran yine Woodward’dı. Ve 1970'lerden beri o artık "Nixon’un başını yakan adam olarak" biliniyor.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39