banner39

Bush: Irak'ta taktik değiştireceğiz

Bush: Irak'ta Amerikan askerlerini öldürenler, taktik değiştirdi, ABD ordusu da taktik değiştirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bush: Irak'ta taktik değiştireceğiz

ABD Başkanı George Bush, Irak'ta geçen ay meydana gelen olayların, kendisinde ciddi bir endişe yarattığını söyledi.
Bush, Beyaz Sarayda düzenlediği basın toplantısında soru-cevap bölümünden önce yaptığı açıklamada, Irak'ta uzun ve acımasız savaşta "ABD'nin düşmanı yenmesinin önemini koruduğunu" belirtirken, "Evdeki güvenliğimiz, Irak'ın terörle mücadelede bir müttefik olduğunu sağlamaya dayanıyor" diye konuştu. Irak'ta Amerikan ve Irak askerlerini öldürenlerin, taktik değiştirdiklerini, ABD ordusunun da taktik değiştirdiğini ifade eden Bush, ABD'nin sabrının sınırsız olmadığını açıkça ortaya koyduklarını, ancak Irak hükümetine dayanamayacağı ölçüde baskı uygulamayacaklarını kaydetti.

ABD Başkanı, Irak'ta şiddetli çatışmalarda çok sayıda düşman savaşçısının öldürüldüğünü veya yakalandığını, ABD ordusunun da kayıplar verdiğini hatırlatarak, bu ay Irak'ta 93 Amerikan askerinin öldüğünü, bunun 2005 ekim ayından bu yana en yüksek rakam olduğunu bildirdi. Bush, yine bu ay 300'den fazla Iraklı güvenlik görevlisinin yaşamını yitirdiğini söyleyerek, "Iraklı siviller, teröristler, direnişçiler, yasa dışı milisler, silahlı örgütler ve suçluların elinde tarifsiz bir şiddet yaşıyor" dedi. Bu olayların kendisinde ve Amerikan halkında ciddi bir endişe yarattığını belirten Bush, "Birçok Amerikalının Irak'taki durumdan hoşnut olmadığını biliyorum. Ben de değilim" yorumunu yaptı.

ABD Başkanı George Bush, görev tamamlanmadan Irak'tan ayrılmadıkları sürece savaşı kazanacaklarını savunarak, Amerikalıların, mezhep çatışmalarında taraf olmak veya rakip grupların çapraz ateşinde kalmak niyetinde olmadığını belirtti.
Bush ayrıca dünyanın, İran ve Suriye'nin Irak'taki mezhep çatışmasının bastırılmasına yardım etmesini beklediğini ifade ederek, İran bir nükleer program peşindeyken bu ülkeyle doğrudan birlikte çalışma görüşünü reddetti ve "Uranyum zenginleştirmeyi kanıtlanabilir biçimde durdururlarsa ABD onlarla masaya oturur" diye konuştu.

Bu arada Bush, Irak Başbakanı Nuri el Maliki'yi Irak'ta amaçlara ulaşmak için "gereken kişi" olarak nitelendirdi.
Bush, Maliki için "Benimle aynı amaçlara ulaşmak istiyor ve zor kararlar alıyor" dedi. "Onunla çok sık konuşuyorum, zor kararlar aldıkça onunla beraber olduğumuzu hatırlatıyorum" diyen Bush, "Irak hükümetinden ülkeyi birleştirmek için gerekli zor kararlar almasını ve 12 milyon kişinin isteğini dinlemesini bekliyoruz" diye konuştu. ABD kamuoyu yoklamaları, halkın güçlü bir şekilde Irak'taki savaşa karşı çıktığını gösteriyor.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?