banner39

Bush: Irak'taki şiddet iç savaş değil

NBC'nin haberi üzerine, ABD Başkanı Bush, Irak'taki şiddetin bir iç savaş olmadığını söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bush: Irak'taki şiddet iç savaş değil

Bush, Letonya'nın başkenti Riga'da yapılacak NATO zirvesi öncesinde kısa bir ziyaret için uğradığı Estonya'nın başkenti Tallinn'de Devlet Başkanı Toomas Hendrik Ilves ile görüşmesinden sonra düzenlenen basın toplantısında, Irak'taki mezhep şiddetinin, El Kaide örgütünün saldırılarının bir tahriki olduğunu düşündüğünü belirtti.

Irak'taki son şiddet döngüsünün yeni bir aşama olmadığını ifade eden Bush, bir süredir bu aşamada bulunulduğunu kaydetti.

İran'dan da uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmasını isteyen Bush, nükleer silahlı İran fikrinin kabul edilemez olduğunu ifade etti. Bush, İran'ın, komşu Irak'ta istikrarı sağlama çabalarına dahil olmak istediği takdirde bu çabalara yapıcı bir yolla katılması gerektiğini söyledi.

Lübnan konusundaysa Bush, bu ülkedeki hükümetin, Suriye ve İran'ın desteğindeki ayrılıkçılar tarafından mahvedilmeye çalışıldığı düşüncesinde olduğunu ifade etti. Bush, demokratik bir Lübnan'ın, ayrılıkçı görüşler ortaya koyanlar için büyük bir yenilgi olacağını söyledi. ABD Başkanı Bush, orta ve doğu Avrupa ülkeleri için seyahat kısıtlamalarını hafifletmeye yönelik çalışmalarda bulunacağını da açıkladı.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?