banner39

Bush: Irak'tan çekilmeyeceğiz

Hiç bir sorumluluğu yokken Irak'ı kan gölüne çeviren Bush, görev tamamlanmadan çekilmeyeceklerini söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bush: Irak'tan çekilmeyeceğiz

NATO üyesi 26 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren Riga zirvesi, müttefikler arasında bazı "iletişim sorunları" ve "zihniyet farklılıkları" yansıtarak devam ederken, çelişkili açıklamalar dikkat çekiyor. ABD Başkanı George W. Bush, Amerikan askeri birliklerinin "görevlerini tamamlamadan" Irak'tan çekilmelerinin söz konusu olmayacağını söyledi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Irak'ın "iç savaşın eşiğinde" olduğunu söylerken, Irak'ta bir "iç savaş"tan söz etmeyi reddeden Bush, "esnek olacaklarını, başarı için gerekli değişiklikleri yapacaklarını, ama askerleri görev bitmeden savaş alanından geri çekmeyeceklerini" belirtti.

İran ve Suriye'nin Irak'ta istikrarı bozma girişimlerinden söz eden Bush, Irak'ın bu komşuları ile temaslarının düzeyini "hükümran devlet" olarak kendisinin belirleyeceğini sözlerine ekledi.

NATO'nun "tepki gösterme sorumluluğu" olduğunu, "ılımlıları ve reformcuları desteklemek" gerektiğini söyleyen Bush, müttefiklerden Irak'ta yeni adımlar beklentisinde gözükmedi, ancak Afganistan konusunda "yüksek sesle" konuştu.
NATO'nun Afganistan'daki görevini başarıyla tamamlayabilmesi için müttefiklerin ihtiyaç duyulan askeri katkı ve takviyeleri sağlamaları gereği üzerinde duran Bush, bölgeye gönderilen askerlerin görev alanlarının kısıtlanmasına son verilmesi çağrısında bulundu ve "terörizme karşı savaşa" tam katılım istedi.

Afganistan ve Irak'taki "kötü gidişatın" ve müttefikler arasındaki görüş ve yaklaşım farklılıklarının, Riga zirvesine gölge düşürdüğü gözlemleniyor.

Başkan Bush, yarın akşam Amman'a ulaştıktan hemen sonra Ürdün Kralı Abdullah ile bir araya gelecek. Bu görüşmeye daha sonra Irak Başbakanı Nuri El Maliki de katılacak.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?