banner15

Bush İran'a saldıracak

Şahinlere göre Bush hava saldırısı için diplomatik sürecin başarısızlığa uğramasını bekliyor.

Bush İran'a saldıracak

ABD’deki Şahin kanadından yorumcular, ABD Başkanı George Bush’un, İran’a hava saldırıları konusunda harekete geçmek için diplomatik süresin başarısızlığa uğramasını beklediğini dile getirdi.

 

Washington’daki muhafazakar yorumculara göre ABD Başkanı Bush, nükleer kriz konusunda diplomasiye son bir şans veriyor, ancak bunun başarısızlığa uğraması durumunda askeri çözüm için düğmeye basmaya hazırlanıyor. Bush, 11 Eylul’ün 5’inci yıldönümünde yaptığı konuşmada, “Eğer düşmanlarımızı şimdi yenmezsek, çocuklarımıza, terörist devletlerle ve nükleer silahlara sahip radikal diktatörlerle dolu bir Ortadoğu bırakırız” demişti.

ABD’li Şahin yorumcular, İran ile yürütülen diplomatik görüşmelerin başarısızlığa uğrayacağından emin. Bu isimlerden Robert Kagan, “Beyhude işlere şans tanımak” başlıklı yazısında, Bush’un, diplomasinin başarısızlığa uğramasının ardından İran’a hava saldırıları için harekete geçeceği görüşünü dile getirdi. Bir başka muhafazakar yazar Charles Krauthammer da, son yazısında, “Bush’un sinyalleri, yanlış anlaşılacak gibi değil. Diplomasi ufkunun hemen ötesinde hava saldırıları duruyor” dedi. ABD Başkanı Bush da, son açıklamasında, İran’ı, diplomatik görüşmeleri çıkmaza sokarak nükleer programı için zaman kazanmaya çalışmakla suçladı.

 

Kaynak: NTVMSNBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35