banner15

Bush, İran’a Saldırı İçin Türkiye’den Destek İstedi

Alman haber ajansı DDP, CIA Başkanı Porter Goss’un, önceki hafta Ankara’ya yaptığı ziyarette, İran’ın nükleer tesislerine 2006 yılında düzenlenecek hava saldırıları için Başbakan Erdoğan’dan destek istediğini duyurdu.

Bush, İran’a Saldırı İçin Türkiye’den Destek İstedi

   

 

Dünya Bülteni/Mustafa Eğilli

 

ABD’den üst düzey istihbarat ve askeri yetkililerin Türkiye’ye son dönemde yaptıkları ziyaretler, yabancı medyanın da ilgi odağı oldu. Türkiye ile ABD arasında geçtiğimiz haftalarda yoğunlaşan ziyaret trafiği, Almanya basının da yakın takibinde. Almanya'nın saygın ajanslarından DPP, ABD'nin önümüzdeki yıl İran'ı vuracağını ve bunun için Türkiye'den destek istediğini yazdı. ABD Başkanı Bush’un, yakın müttefiklerinden gelecek yıl İran’a düzenleyeceği hava saldırıları için destek istediği ve ABD istihbaratının üst düzey yetkililerinin önceki haftalarda Ankara’ya yaptığı ziyaretlerin de, bu konu ile ilgili olduğu öne sürüldü.

 

Batılı gizli servisler kaynak gösterilerek hazırlanan haberde, CIA ve FBI başkanlarının Ankara ziyaretlerinde, konunun gündeme geldiği belirtildi. Haberde, CIA Başkanı Peter Goss’un Türk güvenlik güçlerine üç dosya sunduğu, bu dosyalardan birinde İran’ın El Kaide örgütü ile işbirliğine dair bilgiler bulunduğu belirtildi.

 

Alman güvenlik kaynaklarına dayandırılan habere göre, ABD bu destek karşılığında, saldırılardan birkaç saat önce Türk hükümetine bilgi vererek, aynı gün içinde İran’daki PKK unsurlarına karşı operasyon düzenlenmesine yeşil ışık yaktı.

CIA Başkanı Goss’un Türk güvenlik güçlerine 3 dosya sunduğu, bu dosyalardan birinde de İran’ın el-Kaide örgütü ile işbirliğine dair bilgiler bulunduğu kaydedildi.Batılı güvenlik kaynaklarınca da doğrulanan haberde, geçen hafta Washington’u ziyaret eden Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt’tan da Türk Silahlı Kuvvetleri’ni olası saldırılar için hazırlamasının istendiği ileri sürüldü.

Haberde, CIA Başkanı Goss’tan birkaç gün önce FBI Başkanı Robert Mueller’in Ankara’yı ziyaret etmesine dikkat çekildi. Geçen hafta Türkiye’yi ziyaret eden NATO Genel Sekreteri’nin de, bu planlardan haberdar olduğu da belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48