banner39

banner35

Bush İran'ı öven Maliki'yi tehdit etti

Bush'tan, İran'ı öven Maliki'ye tehdit gibi uyarı: Bedelini ödersin.

Arşiv 10.08.2007, 07:53 10.08.2007, 07:59
Bush İran'ı öven Maliki'yi tehdit etti

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin Tahran ziyareti Amerika'yı kızdırdı. Ziyaret, ABD yönetiminin, 'İran, Irak'taki direnişçilere silah ve patlayıcı sağlıyor.' iddiasını daha güçlü seslendirdiği bir döneme denk geldi.

Başkan George Bush da, terörle mücadele konusunda İran'ın Bağdat'ta yapıcı rol oynadığını söyleyen Maliki'yi sert bir dille uyardı. Bush, Maliki'nin Tahran yönetimiyle yakınlaşması durumunda, 'bunun bedelini ödeyeceğini' söyledi. Amerikan Başkanı, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında şu ifadeleri kullandı: "Benim ona mesajım şu; onu (İran'da) yapıcı olmayan bir rolde yakalarsak, bunun ödenecek bir bedeli olacak."

ABD Başkanı George Bush, Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin, İran'ı "dost" olarak nitelendirip Bağdat hükümetine destek sağladığını söylemesinin ardından Beyaz Saray'da kameraların karşısına geçti. Bush, Maliki'yi İran'da, "yapıcı olmayan bir rol oynamaya çalışırken yakalaması halinde, bunun ödenecek bir bedeli olacağını" söyledi. Bush, Nuri el Maliki'den Tahran yönetimin yapıcı olduğu yönünde bir mesaj alması halinde 'dostu' olarak nitelendirdiği Irak'ın Şii Başbakanı ile "samimi ve dobra bir görüşme yapmak zorunda kalacağını" söyledi.

George Bush, "İstediği İran'ın rolünün yapıcı olduğu yönünde bir mesaj vermekse, dostum Irak Başbakanı ile tartışmamız gerekecek. Çünkü, bunun böyle olmadığını düşünüyorum." ifadesini kullandı. ABD Başkanı Bush ayrıca, Tahran yönetimini bir kez daha Irak'taki direnişçilere silah sağlamakla suçladı. Bush, İran'ın bu tavrını sürdürmesinin de sonuçları olacağı uyarısında bulundu. Tahran ise bu iddiaları reddediyor. Sünni bakanların hükümetten istifasıyla siyasi kriz yaşayan Irak Başbakanı Maliki bölge turuna çıkmıştı. Maliki, önceki akşam İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüşürken Tahran yönetimini övdü. İran devlet televizyonunun haberine göre Nuri el Maliki, Tahran'ın "Irak'ta terörle mücadele yapıcı rol" oynadığını dile getirdi. Maliki ile Mahmud Ahmedinejad'ın basına poz verirken "el ele tutuşması" dikkat çekmişti.


Kaynak: zaman ve ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
1
hafif kar duşu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?