banner39

Bush İşgal İçin 'İlahi Emir' Almış

ABD Başkanı George Bush'un, Afganistan ve Irak'a saldırırken ''ilahi emir aldığı inancını taşıdığı'' bildirildi. BBC, Filistin Enformasyon Bakanı Nebil Şaat ile yaptığı röportajdan alıntı yayınladı. Şaat röportajda, 2003 haziranında Fili

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bush İşgal İçin 'İlahi Emir' Almış

Avrupa basınında bugün; Bush'a atfedilen "Tanrı bana Irak'ı işgal etmemi söyledi" cümlesi hakkında yorumlar öne çıkıyor.  Guardian gazetesi, ABD Başkanı George Bush'a atfedilen "Tanrı bana Irak'taki despotluğa son vermemi söyledi" cümlesini manşete çıkardı. Habere ilginç bir fotoğraf eşlik ediyor. Bush fotoğrafta, bir ışık huzmesinin önünde kaldığı için başında hale varmış gibi görünüyor ve azizleri çağrıştırıyor. Haberde şöyle deniyor: "BBC televizyonunda bu ay yayınlanacak Ortadoğu sorunuyla ilgili bir belgeselde, o dönem Dışişleri Bakanı olan Filistinli başmüzakereci Nebil Şaat'ın çarpıcı açıklamaları var. Nebil Şaat'a göre Bush, Irak ve Afganistan harekatlarını Tanrı kendisinden böyle istediği için gerçekleştirmiş. Şaat'ın anlattıklarına göre Bush, Irak'ın işgalinden 4 ay sonra Mısır'ın Sharm el Sheik Beldesi'nde görüştüğü Filistin heyetine, Tanrı'nın kendisine yüklediği misyonlardan söz etti ve 'Tanrı bana George! Git, Afganistan'daki teröristlerle savaş dedi, gittim. George! Irak'taki despotluğu bitir dedi, bitirdim. Şimdi de Tanrı'nın bana git Filistinlilere devlet kur, İsraillilerin güvenliğini sağla, Ortadoğu'ya barış getir dediğini hissediyorum. Tanrı'nın izniyle dediklerini yapacağım' dedi."
Guardian 40 yaşında tövbe eden Bush'un şimdiye kadar Beyaz Saray'a gelen en dindar liderlerden biri olduğunu ve bu özelliğiyle muhafazakar kesimlerin desteğini topladığını belirtiyor. Gazeteye göre, Amerikalı yazar Stephen Mansfield'in 2003 yılında yayımlanan bir kitabında da yine Bush'un Tanrı'yla iletişiminden söz ediliyor. Kitaba göre Bush, başkanlığa adaylığını koymadan önce Teksaslı bir vaize şunları söylemiş: "Tanrı'nın başkanlığa aday olmamı istediğini hissediyorum. Tam olarak açıklayamıyorum; ama ülkemin bana ihtiyacı olduğunu seziyorum. Bir şeyler olacak. Biliyorum, benim ve ailem için çok zor; ama Tanrı bunu yapmamı istiyor." Independent gazetesinin manşetinde yine Bush'a atfedilen "Tanrı bana Irak'ı işgal etmemi söyledi" cümlesi var.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü