banner39

Bush, Kral Abdullah ile görüştü

Ürdün'de bulunan ABD başkanı Bush, Kral ile Filistin ve Irak konularını görüştü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bush, Kral Abdullah ile görüştü

Ürdün Kraliyet Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Kral Abdullah'ın George W. Bush'a, “Filistinliler ve İsrailliler'in yeniden görüşmelerine yardım ederek barış sürecini canlandırma çağrısında bulunduğu” bildirildi. Açıklamada, Kral Abdullah'ın, Filistin sorununun çözümünün bölgedeki diğer sorunların çözümüne katkıda bulunacağını belirttiği kaydedildi.

Bush'un, “ABD'nin 2 devlet (İsrail ve Filistin devletleri) görüşü konusundaki taahhüdünü” hatırlattığının belirtildiği açıklamada, iki liderin Irak'taki duruma ilişkin görüş alışverişinde de bulunduğu ifade edildi. Irak'ta Şii ve Sünniler arasındaki şiddet eylemlerini ele alan liderlerin ”ülkenin yeniden inşasında Irak halkına yardım etmek için Arap ülkelerinin ve uluslararası desteğin önemini vurguladıkları” belirtildi.

Ürdün Dışişleri Bakanı Abdülilah El Katip de devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, liderlerin görüşmesinin “önemli ve verimli” olduğunu söyledi.

El Katip, Kral Abdullah'ın, bölgedeki anlaşmazlıklar ve engellerin Filistin sorunundan kaynaklanması nedeniyle Filistin konusunda gerçek ilerlemelere ihtiyaç olduğuna ilişkin Ürdün'ün tutumunu açıkça dile getirdiğini bildirdi.

Bush, Irak'taki şiddete son verme yolları konusunda Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile görüşme yapmak üzere bugün Ürdün'ün başkenti Amman'a gelmişti. ABD Başkanı ve Irak Başbakanı'nın, yarın sabah biraraya gelmeleri bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?