banner39

Bush: Maliki hükümeti tam bir hüsran

ABD Başkanı George Bush, Irak Başbakanı Nuri El Maliki hükümeti için "tam bir hüsran" ifadesini kullandı.

Arşiv 22.08.2007, 09:44 22.08.2007, 12:59
Bush: Maliki hükümeti tam bir hüsran

ABD Başkanı George W. Bush, yeni stratejiyi belirleyecek olan ''Irak raporu'' öncesinde, Nuri El Maliki hükümetini değerlendirdi. Bush, Maliki yönetimi için ''hüsran'' ifadesini kullandı, ancak ''Karar Irak halkının'' dedi.

ABD Başkanı Bush, Kanada'daki temasları sırasında yaptığı açıklamada, "Esas soru, hükümetin halkın taleplerine cevap verip veremeyeceği. Eğer talepleri karşılayamıyorsa, hükümet değiştirilecektir. Bu Irak halkının kararıdır, Amerika'nın değil" diye konuştu. Bush'un bu açıklaması çekilme tartışmalarının yoğunlaştığı döneme rastladı.

Irak'taki Amerikan birliklerinin komutanı David Petraeus ve Irak Büyükelçisi Ryan Crocker 11 ya da 12 Eylül’de Kongre’ye bir rapor sunacak. Raporda başta asker çekmek olmak üzere, “yeni Irak stratejisi”ne ilişkin önemli tespit ve önerilerin bulunacağı belirtiliyor.

CROCKER: DESTEĞİMİZ AÇIK ÇEK DEĞİL

ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker da, Irak'taki sürecin hayal kırıklığı yarattığını ve durumun vahim olduğunu söyledi. Crocker, Bağdat'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, oldukça kötümser bir tablo çizdi ve Sünnilerle Şiileri arasında uzlaşma sağlanamamasının büyük bir engel teşkil ettiğine dikkati çekti.

ABD'nin, Nuri El Maliki Başbakanlığındaki Şii ağırlıklı, sallantıdaki hükümetine halen destek verdiğini ifade eden Crocker, bunun bir lütuf olarak algılanmaması gerektiğini söyledi.

Crocker, ulus bazındaki konularda sürecin ilerleme hızının, son derece hayal kırıklığı yarattığını ve bu durumun herkesi düşündürdüğünü belirtti. Amerikalı Büyükelçi, "Iraklılar gibi biz de sonuç bekliyoruz. Desteğimiz açık çek değil" diye konuştu.

MALİKİ'NİN SURİYE ZİYARETİ

Öte yandan Bush’un eleştirdiği Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüştü.

Maliki, Saddam Hüseyin'in devrilmesinden bu yana Suriye'yi ziyaret eden ilk Irak Başbakanı. Esad, Irak'ın istikrarı için elinden geleni yapacaklarını belirtirken, Maliki iki ülkenin halen büyük sorunlarla karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Maliki, Esad ile görüşmesini "yapıcı" ve "olumlu" olarak nitelendirdi. Esad da Irak'ın istikrarının kendileri için de son derece önemli olduğunu vurguladı ve durumu düzeltmek için yardım edeceklerini belirtti.

El Maliki Esad'ı Irak'a davet etti. Irak, sınır güvenliği konusunda Suriye'den destek istiyor. ABD yönetimi ve Bağdat, Irak'a Suriye'den yabancı direnişçilerin sızdığını savunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?