banner15

Bush: Önerileri dikkate alacağız

Bush'un, Irak Çalışma Grubu'nun raporuna ilk tepkisi; "Gereğini yapacağız" oldu.

Bush: Önerileri dikkate alacağız
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush'un, kendi önerisiyle kurulan ve Irak için alternatif çözüm önerilerini derleyen partilerüstü Irak Çalışma Grubu'nun raporuna ilk tepkisi; "Gereğini yapacağız" oldu.

Rapor henüz resmen kamuoyuna duyurulmamış olsa da, bazı ayrıntılar basına sızmış durumda.

ABC televizyonunun aktardığına göre raporda Bush yönetimine Suriye ve İran'la diyalog kurma, Filistin-İsrail anlaşmazlığına çözüm bulunması ve 2008'de tüm muharip birliklerin Irak'tan çekilmesi tavsiye ediliyor.

Irak'taki Amerikan askerlerinin temel önceliklerini değiştirerek, ağırlığı Irak güvenlik güçlerini desteklemeye vermesi gerektiği belirtilen raporda, ancak Amerika'nın bu konuda açık uçlu bir taahhütte bulunmaması öneriliyor.

Grup üyeleri ile Beyaz Saray'da kahvaltıda biraraya gelen Bush, görüşme sonrası yaptığı açıklamada; "Bu rapor Irak'taki duruma ilişkin çok ciddi değerlendirmelerde bulunuyor" dedi.

Büyük ihtimalle rapordaki bütün öneriler ile hemfikir olmayacaklarını dile getiren Bush, ancak önemli olanın, "bu önemli konuda birlikte çalışmak" olduğunu vurguladı.

bush.jpg

Önerileri çok ciddiye alacaklarını söyleyen Bush, zamanı geldiğinde de gerekeni yapacaklarını belirtti.

Bush yönetiminden bir üst düzey yetkili de, raporu memnuniyetle karşıladıklarını, bunun, hükümetin Irak stratejisini gözden geçirmesine yardımcı olacağını dile getirdi.

ABD askerleri
Irak'tan aşamalı olarak çekilmenin tavsiye edilmesi bekleniyor

Irak Çalışma Grubu'nun, ABD askerlerinin 18 ay zarfında aşamalı olarak Irak'tan çekilmesini tavsiye etmesi bekleniyor.

Ayrıca, Washington'un doğrudan görüşmelerde bulunmaya sıcak bakmadığı Suriye ve İran'ın da katılacağı bir bölgesel konferans düzenlenmesi fikrinin de destekleneceği tahmin ediliyor.

ABD'nin müstakbel savunma bakanı Robert Gates dün yaptığı açıklamada, ABD'nin Irak'ta kazanan taraf olmadığını söylemişti.

Irak konusunda yeni fikirlere açık olduğunu söyleyen Gates, ülkedeki durumun gelecek yıllarda Orta Doğu'nun nasıl şekilleceneceğini de etkileyeceği uyarısında bulunmuştu.

ABD Başkanı Bush, Irak Çalışma Grubu'nun tavsiyelerini yakından inceleyeceğini söylemiş, ancak bunları uygulamak zorunda olmadığını belirtmişti.

Sekiz aylık çalışma

Başkanlığını eski dışişleri bakanlarından James Baker'ın yaptığı 10 kişilik grup, Nisan ayından bu yana tavsiye raporu üzerinde çalışıyor.

Irak Çalışma Grubu, aralarında Iraklı liderler, ABD Başkanı Bush, İngiltere Başbakanı Tony Blair, büyükelçiler, ve üst düzey yetkililerin de bulunduğu 170'den fazla kişiyle görüştü.

Yüzlerce kişi de, çalışma grubunun faydalanması için tavsiyeler içeren analizler yazmıştı.

Blair: Kaybettiğimize katılıyorum

Tony Blair, ABD'nin müstakbel Savunma Bakanı Robert Gates'in dün yaptığı: "Irak'ta savaşı kaybediyoruz" açıklamasına sahip çıktı.

Blair Avam Kamarası'nda, muhalefetteki Muhafazakar Parti lideri David Cameron'ın; "Bu ciddi değerlendirmeye katılıyor musunuz?" şeklindeki sorusuna şu yanıtı verdi:

"Elbette. Temmuz ayında, Bağdat'ta mezhep kökenli cinayetler ile gelinen noktanın dehşet verici olduğunu ben de dile getirmiştim. Ama daha önemlisi, Robert Gates'in de söylediği gibi, önümüze koyduğumuz hedef doğrultusunda ilerlemektir."

Tony Blair bugün Washington'a uçarak, Başkan George Bush ile görüşecek. Görüşmenin gündeminde, Irak Çalışma Grubu'nun tavsiyelerinin ağırlık kazanacağı tahmin ediliyor.

 

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48