banner15

Bush: Petrol yerine hidrojen kullanın

''Sürücüleri zor bir yaz bekliyor. Zor bir sorunla karşı karşıyayız'' diyen Bush, geleceğin yakıtı hidrojene işaret etti.

Bush: Petrol yerine hidrojen kullanın

Petrol için dünyanın haritasını yeniden çizmeye çalışan Amerika, bir yandan da petrole bağımlılığın yarattığı sorunları aşmak için geleceğin yakıtı hidrojene ağırlık vermeyi planlıyor. ABD Başkanı George Bush, "Geleceğin yakıtı hidrojen olacak" derken, Senatör Nelson, "şimdi hadrekete geçmezsek ekonomimiz ve ordumuz boğulabilir" dedi. Bush, Sacramento'da otomobil üreticileri, enerji firmaları ve resmi kuruluşların temsilcilerinin katıldığı, ''hidrojen yakıtlı araçların sivil kullanımını'' konu alan bir toplantıda yaptığı konuşmada, ''ABD, hidrojen yakıtlı otomobillerin yaygınlaştırılması konusunda daha çabuk hareket etmeli'' dedi. Hidrojen yakıtlı araçların piyasada yaygınlaştırılması hem pahalı bir teknoloji olmasından, hem de benzin istasyonları sisteminin yerini alacak yeni bir istasyon sistemi gerektirmesinden ötürü, bugünkü koşullarda oldukça uzak gözüküyor. Buna karşın ABD'de, bu güçlüklerin aşılması için çalışmalar yapılıyor.  
  
Geleceğin yakıtı hidrojen 
 
Bush da konuşmasında, bu yöndeki araştırmaların  hızlandırılabilmesi için  yönetimin daha fazla kaynak ayıracağını  belirterek, ''Hidrojenin, geleceğin yakıtı olacağına inanıyorum. Hidrojenin, petrol ithalatına bağımlılığımızı büyük ölçüde azaltma potansiyeli var. Hem temiz bir yakıt, hem içeride üretilebilir, hem de geleceğe uzanan bir yol'' dedi. Halkın benzine günden güne daha fazla para vermek zorunda kaldığının farkında olduğunu kaydeden Bush, ''Sürücüleri zor bir yaz bekliyor. Bir şeyler yapmamız gereken zor bir sorunla karşı  karşıyayız'' diye konuştu. Sonbahardaki Kongre seçimlerinden dolayı halkın bu kaygılarını sürekli  gündemde tutmayı tercih eden Demokrat Partililerden bazıları  da ''kriz olasılığından'' bile söz ediyor.    
 
Kriz geliyor  
 
Florida senatörü Bill Nelson, Demokratların radyosunda yaptığı haftalık konuşmasında, ''Amerikalıların çoğunun kaygılı olduğunu biliyorum'' diyerek, bir dev tankerin terörist bir saldırıyla batırılması veya Meksika Körfezi kıyılarındaki rafinerilerin kasırgalar tarafından işlevsiz hale getirilmesinin, bugünkü zor koşullarda derhal bir ekonomik kargaşaya yol açacağını iddia etti.Nelson, ''Sebebi ne olursa olsun, kriz geliyor. Yükselen fiyatlar ve petrol ithalatına bağımlılık ekonomimizi ve ordumuzu boğmadan, Amerika hemen harekete geçmeli'' görüşünü savundu. Nelson, yönetimin kömürden akaryakıt üretilmesi, etil alkol gibi alternatif enerji kaynaklarının daha yaygın kullanılması için derhal önlemler alması gerektiğini kaydetti. Demokrat Parti'nin Temsilciler Meclisi'ndeki önde gelen üyelerinden Louise Slaughter da benzin fiyatlarının nasıl düşürülebileceğiyle ilgili olarak Kongre'de acilen oturumlar düzenlenmesi gerektiğini belirtti.      

İran Enerji Bakanı Kazem Veziri ise, petrol fiyatlarının artışından, ABD’nin dış politikasını sorumlu tuttu. Petrol fiyatlarındaki yükseliş, İran’la devam eden nükleer gerginliğe, Nijerya’da şiddet olaylarından ötürü üretimin azalmasına ve Çin ve diğer büyük ülkelerdeki talep artışına bağlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48