banner39

Bush: Rusya savunma sistemini vurabilir

Bush, Rusya'nın füze savunma sisteminden korkmasına gerek olmadığını belirterek, "Rusya bu sistemi rahatlıkla vurabilir" dedi.

Arşiv 01.04.2008, 17:14 01.04.2008, 17:52
Bush: Rusya savunma sistemini vurabilir

Ukrayna'nın NATO üyeliğine destek için Kiev'de bulunan ABD Başkanı George W. Bush, Doğu Avrupa'ya yerleştirilmesi planlanan füze savunma sistemlerinin, Rusya için tehdit olmadığını, Moskova'nın sahip olduğu stratejik kapasite ile rahatlıkla bu sistemi yok edebileceğini iddia etti.

İki ülkenin birlikte çalışmaya ihtiyacı olduğunu savunan Bush, "Bilgilerin paylaşımı Rusya'nın da çıkarına. Doğudan gelecek bir füze, batıya ulaşma kolaylığında kuzeye de ulaşabilir" diyerek İran tehdidine karşı birlikte hareket etmeyi önerdi.

Rusya ile bir anlaşma sağlanması konusunda ümitli olduğunu söyleyen Bush, "Karşılıklı güvensizliklere dayalı uzun bir tarihi geçmişimiz var. Ancak bazı başarılarımız da oldu. Bunu görmeliyiz" dedi.

Bush, Putin ve yönetiminin füze savunma sisteminin kendilerine yönelik olmadığı konusunda ikna edilmesi gerektiğini ifade ederek, "Bu sistem gerçekten Rusya karşıtı bir icat değil." iddiasında bulundu.

ABD'nin, Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ne yerleştirmeyi düşündüğü füze sistemi, en az NATO'nun genişlemesi kadar, Rusya tarafından tehdit olarak algılanıyor. Güvenlik anlaşmaları için uzunca süredir ikili görüşmeler yapan Rusya ve ABD başkanları, NATO zirvesi sonrası, konuyu 6 Nisan'da Soçi'de tekrar masaya yatıracak.

Washington Moskova'ya 'sistemde sürekli gözlemci bulundurma', 'İran uzun menzilli füzelere sahip oluncaya kadar sistemi aktif hale getirmeme' gibi önerilerle güvence vermeye çalışıyor.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?