banner39

Bush: Saddam'ın idamı mezhep intikamı gibi

Amerika Başkanı George Bush, Saddam’ın idam ediliş biçiminin “mezhebi intikam işi” gibi göründüğünü ve Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’nin olgunluktan yoksun olduğunu söylemiş.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bush: Saddam'ın idamı mezhep intikamı gibi

18 Ocak 2007 Perşembe

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Bush: Saddam'ın idamı mezhep intikamı gibi

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü manşeti: “Bush: Amerikalıları El-Maliki’ye destek için ikna etmek zor”.

 

Haberde belirtildiğine göre, Amerika Başkanı George Bush, Saddam’ın idam ediliş biçiminin “mezhebi intikam işi” gibi göründüğünü ve Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’nin olgunluktan yoksun olduğunu söylemiş.

 

Bush, BBS televizyonuna yaptığı açıklamada, Saddam’ın idamının Nuri El-Maliki etrafındaki şüpheleri artırdığını ve Amerikalıları Nuri El-Maliki’yi desteklemeye ikna etmenin artık zor olduğunu ifade etmiş.

 

Eş-Şarku’l-Evsat’ın haberinde ayrıca, Irak İslam Partisi başkanı Tarık El-Haşimi’nin gazeteye verdiği demeçte, Arap ve İslam ülkelerinin desteğinin yokluğu nedeniyle Amerikan askeri sayısının artırılmasına onay verdiklerini söylediği yazıyor.

 

 

Kuveyt Emiri’nden Rice’a öğüt: İran ve Suriye’yle konuşun

 

Kuveyt’te yayınlanan Er-Re’y El-Aam gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Kuveyt Emiri Sabah El-Ahmed’in ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’a Irak’a komşu ülkelerle diyaloğun zaruri olduğunu söylediği bildiriliyor.

 

Haberde belirtildiğine göre Sabah El-Ahmed, Körfez’in güvenliği için İran’la diyaloğun gerekli olduğunu söylemiş.

 

Kuveyt El-Vatan ve El-Qabes gazetelerinin konuyla ilgili haberinde ise, Kuveyt Dışişleri Bakanı Muhammed El-Sabah’ın, görüşmelerin %80’inde Guantanamo Üssü’nde tutuklu bulunan Kuveytliler konusunun konuşulduğunu söylediği belirtiliyor.

 

Er-Re’y El-Aam, El-Vatan ve El-Qabes’in yazdığına göre, Kuveyt Dışişleri Bakanı, Rice’a Guantanamo Üssü’nün terör örgütleri için en büyük reklamı oluşturduğu bilgisini iletmiş ve kapatılması çağrısında bulunmuş.

 

 

Halutz ‘uçtu’, Peretz yolda

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, İsrail Genelkurmay Başkanı Dan Halutz’un Winograd komisyonunun Lübnan'daki savaşla ilgili raporunu beklemeden istifa ettiği bildiriliyor.

 

Haberde, İsrail uzmanlarının Halutz’un istifasını uçağın düşmesine benzettikleri ve uçağın içinde bulunan İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Savunma Bakanı Amir Peretz’in de kazadan sağ-salim kurtulamayacağını, siyasi olarak ölmeseler bile felç olacaklarını ifade ettikleri yazıyor.

 

Katar’da yayınlanan Eş-Şark gazetesinin konuyla ilgili haberinde de, İsrail Genelkurmay Başkanı’nın Lübnan savaşındaki başarısızlığın sorumluluğunu üstlendiği ve istifa ettiği belirtiliyor.

 

Haberde, Halutz’un istifasının siyasi skandallara maruz kalan Olmert Hükümeti’ne indirilmiş yeni bir darbe olduğu ifade ediliyor.

 

Ürdün’de yayınlanan Ed-Düstur gazetesinin haberinde ise, İsrail muhalefetinin Başbakan Ehud Olmert ve Savunma Bakanı Amir Peretz’in de istifasını istediği, gözlemcilerin ve yorumcuların Halutz’un istifasını siyasi bir deprem olarak niteledikleri bildiriliyor.

 

 

Öcalan’ın çağrısı Arap basınında

 

Bugünkü bazı Arap gazetelerinde, Abdullah Öcalan’ın milletvekillerine yaptığı çağrıyla ilgili haberlere yer verilmiş.

 

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin “Öcalan cezaevinden Türk-Kürt uzlaşmasına çağırdı” başlığıyla okuyucularına duyurduğu haberde, Öcalan’ın geçen hafta milletvekillerine ve sivil toplum örgütlerine bir mesaj göndererek “Hatalarımızı kabul edelim ve gerçekleri ortaya çıkaralım” dediği ve vakti gelince silahı bırakacağını söylediği yazıyor.

 

Ürdün Er-Re’y gazetesinde konuyla ilgili yayınlanan haberin başlığı ise şöyle: “Öcalan, Kürtlerle Türkler arasında barışa çağırdı”.

 

Ürdün Ed-Düstur gazetesinin haberinde ise, Abdullah Öcalan’ın Kürt sorununu ele almak üzere düşünürlerden, hukukçulardan ve akademisyenlerden oluşan bir komisyon kurulmasını talep ettiği bildiriliyor.

 

 

Ürdün kralı, doğum günü tatillerinin iptalini istedi

 

Ürdün Kralı 2. Abdullah, kendisinin ve babasının doğum günlerinin resmi tatil günü kabul edilmesinin iptalini istemiş.

 

Ürdün Er-Re’y gazetesinin haberine göre, Kral 2. Abdullah Ürdün Başbakanı Maruf  El-Bakhit’ten üretimin artması için kendi doğum günü ve babası Kral Hüseyin’in doğum gününün bu yıldan itibaren tatil günü ilan edilmemesini talep etmiş.

 

Haberde belirtildiğine göre Kral 2. Abdullah, Ürdünlülerin krallarına bağlılıklarını bu iki günde daha çok üretim yaparak göstermelerini istemiş.

 

Ürdün El-Ğad gazetesinin konuyla ilgili haberinde de, Kral Abdullah’ın hükümetten önümüzdeki 5 yılın tatil günlerini netleştirmesini istediği bildiriliyor.

 

Haberde, Cuma ve Cumartesi olan haftasonu tatilleri dahil Ürdünlü çalışanların yılda toplam 139 gün tatil yaptıkları ve tatil günlerinin çokluğunun üretimi ve kazancı düşürdüğü belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?