banner39

Bush Şaron Görüşmesinde İran Konuşuldu

İsrail Radyosu, Amerika başkanı Bush'la Teksas'daki çiftliğinde biraraya gelen İsrail başbakanı Ariel Şaron'un İran'ın nükleer tesisleriyle ilgili fotoğrafları ABD başkanına verdiğini bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bush Şaron Görüşmesinde İran Konuşuldu

İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un Amerika ziyaretinde İran'a yönelik hazırlanan planlar masaya yatırıldı. İki lideri Teksas'ta yaptığı görüşme sırasında Şaron'un askeri danışmanı general Yoav Gallan'ın, ABD Başkanı George Bush'a İran'ın nükleer tesislerinin havadan çekilmiş fotoğraflarını verdiği bildirildi.

İsrail radyosu, Bush'la görüşen Şaron'un heyetinde bulunan Gallan'ın, bu fotoğraflarla birlikte İsrail istihbaratının elde ettiği bilgileri de Bush'a verdiğini belirtti. Bu fotoğrafların içeriği konusunda bilgi vermeyen radyo, Bush'a verilen belgelerin, İran'ın askeri nükleer programının ''çok gelişmiş olduğunu ispatladığını'' kaydetti.

Bu arada Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClellan, Bush ile Şaron'un ''İran'ın nükleer faaliyetleriyle ilgili ortak kaygılarını konuştuklarını ve Bush'un, İran'ın nükleer silah geliştirmesinin önlenmesi amacıyla Avrupalıların gösterdiği diplomatik çabaları anımsattığını'' belirtti.

Öte yandan İsrail basını, Ariel Şaron'un Gazze'den çekilme planına desteği pekiştirmek için yaptığı ABD ziyaretinde, ''dostluk ve ortaklık mesajları ortaya çıkacağına, Şaron ile ABD Başkanı George Bush arasındaki görüş ayrılıklarının gün ışığına çıktığını'' yazdı.

Gazeteler, Bush'un, ''Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimlerinin inşaatının dondurulmasına'' yönelik tekrar tekrar yaptığı açıklamaları, ''ABD'nin giderek artan sabırsızlığı'' olarak yorumladı.Liberal eğilimli Haaretz gazetesi, ''İki lider, dostluk ve ortaklıklarını ortaya koyacağına, görüş ayrılıklarını sergiledi. Şaron'un ziyaretini organize etmek için sarf edilen onca çaba, yerleşim birimleri ve Gazze Şeridi ve Batı Şeria'nın kuzeyinden çekilmeden sonra izlenmesi gereken barış sürecinin tarzı hakkındaki

Yüksek tirajlı Yediot Aharonot gazetesinde ise, ''zirvenin Şaron yararına olduğu ve Bush'un, aralarında İsrail'in 3 bin 500 yeni konut inşa etmek istediği Maale Adumim'in de bulunduğu büyük yerleşim birimleri üzerinde İsrail'in kontrolünün devamından söz ettiğinde Şaron'a ters düşmediği'' yorumu yapıldı.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü