banner39

Bush şaşırttı: İran nükleer enerjiye sahip olmalıdır

Nükleer nedeniyle İran'ı savaşla tehdit eden Bush, "İran egemen bir ülkedir ve sivil amaçlı nükleer enerjiye sahip olmalıdır" dedi.

Arşiv 20.03.2008, 15:14 20.03.2008, 15:14
Bush şaşırttı: İran nükleer enerjiye sahip olmalıdır


ABD Başkanı George Bush, İran'ın sivil amaçlı nükleer enerji elde etme hakkı olduğunu, fakat nükleer yakıtı dışarıdan alması gerektiğini söyledi. Bush, nükleer enerjiyi tamamen barışçı amaçlarla elde etmek istediğini ilan eden İran hükümetine güvenmediğini vurguladı.

George Bush, Amerika'nın Sesi Farsça Servisi'ne verdiği röportajda, İran'ın nükleer programıyla ilgili soruları cevapladı. "İran egemen bir ülkedir ve sivil amaçlı nükleer enerjiye sahip olmalıdır" diyen Bush, İran'ın uranyum zenginleştirmeden vazgeçerek nükleer yakıtı Rusya'dan almayı kabul etmesi halinde problemin çözüleceğini vurguladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde bu ay alınan kararla, uranyum zenginleştirmeyi durdurmayan İran'a üçüncü kez yaptırım kararı almıştı. Karar, nükleer programla ilgili şahıs ve şirketlerin hesaplarının dondurulması, İran finans kuruluşlarının daha sıkı gözlenmesini kapsıyor.

YENİ İLİŞKİLER KURABİLİSİNİZ

İran halkına Farsça "Nevruz bayramı mübarek olsun" mesajı veren Bush, sorunlarının büyük saygı duydukları İran'la olmadığının altını çizdi. Bush, İran rejiminin ise ülkeyi izole eden politikalar izlediğini savunarak, İranlı liderlere "Doğrulanabilir şekilde uranyum zenginleştirmeyi bırakırsanız, BM Güvenlik Konseyi'ndeki ülkelerle yeni ilişkiler kurabilirsiniz" dedi.

İran, uranyum zenginleştirme hakkından kesinlikle vazgeçmeyeceğini daha önce defalarca vurgulamıştı. İranlı liderler, yakıtın başka ülkelerden alınmasına nükleer santralleri dışa bağımlı hale getireceği nedeniyle sıcak bakmıyor.

TANRI İRANLI REFORMCULARI KORUSUN

ABD Başkanı, 'cesur insanlar' olarak nitelendirdiği İran'daki reformculara da seslenerek, "George W. Bush'tan daha iyi bir dostları yok. Yaptıkları çok önemli işler için Tanrı'dan onları korumasını diliyorum" dedi.

Bush, İran yönetimiyle Irak'taki güvenlik konusunda yaptıkları görüşmelerin reformcuların elini zayıflatmasının söz konusu olmadığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Zaman

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?