banner39

Bush Senato'da da yıkıldı

Demokratlar Temsilciler Meclisi ve valiliklerden sonra Senato'da da çoğunluğu elde etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bush Senato'da da yıkıldı

ABD'de salı günü yapılan Kongre seçimlerinde büyük bir zafer kazanan Demokrat Parti, Temsilciler Meclisinin ardından Senatoda da çoğunluğu elde etti. Tartışmalı son Senato seçiminde, Virginia eyaletinde oy sayma işleminin sona ermesinin ardından Demokrat aday Jim Webb'in, Cumhuriyetçi rakibi George Allen'dan yaklaşık 7 bin oy daha fazla kazandığı bildirildi. Seçimi yenik kapatan Cumhuriyetçi Allen, resmi sonuçların açıklanacağı 27 Kasımdan sonra yeniden oy sayımı yapılması talebinde bulunabilir. Ancak uzmanlar, bu durumda bile 7 bin oyluk farkın kapanmasının olası görülmediğini belirtti.

Bu gelişmenin ardından Demokrat Parti ve bu partiyle birlikte hareket eden bağımsızlar, 100 üyeli Senatoda Başkan George W. Bush'un Cumhuriyetçi Partisine karşı 51-49'luk bir üstünlük sağladı. Böylece ABD'de Demokrat Parti, 1994'ten bu yana ilk defa Kongre'nin iki kanadında birden çoğunluğu elde etmiş oldu. Temsilciler Meclisinden sonra Senatonun denetimini de rakip Demokrat Partiye kaptıran Cumhuriyetçi Başkan Bush'un, geriye kalan iki yıllık görev süresinde ülkeyi yönetme yeteneğinin önemli ölçüde sınırlandığı yorumları yapılıyor.

Bush'u yıkan kadın

 

ABD’deki Kongre ara seçimi, Bush Yönetimi ve Cumhuriyetçi Parti’nin hüsranıyla son buldu. 12 yıl aradan sonra muhalefetteki Demokrat Parti, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu ele geçirdi. Görevde iki yıl süresi kalan Bush, Demokrat çoğunluk karşısında şimdiden "topal ördek" oldu.

 

İlk kadın başkan

Seçmen seks skandalları ve Irak politikası yüzünden iktidarı cezalandırırken Cumhuriyetçi Parti’nin hezimetinde büyük payı bulunan Demokrat Partili Nancy Pelosi, ABD’nin ilk kadın Temsilciler Meclisi Başkanı oldu. Varlıklı bir siyasetçi olan Pelosi, "Limuzinli Demokrat" diye anılıyor.

BUSH yönetimi için referandum olarak görülen ABD’deki ara seçimler iktidardaki Cumhuriyetçilerin hezimetiyle noktalandı. Seks ve yolsuzluk skandalıyla başarısız Irak politikası yüzünden seçmen bu kez muhalefetteki Demokrat Parti’ye destek vermeyi yeğledi. Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu Demokratlara kaptırırken, Senato’da feci kan kaybetti. 2 yıllık görev süresi kalan ABD Başkanı George W.Bush’un "topal ördek" olduğu tescil edilirken Demokratların bu başarısında büyük payı bulunan Nancy Pelosi oldu.

Seçim sandıklarında gidişatın belli olmasının ardından Demokrat Partili liderler yaptıkları açıklamalarda Bush iktidarını Irak politikasını değiştirmeye çağırdı. Californialı Temsilciler Meclisi üyesi Nancy Pelosi, seçim sonuçlarının halkın 2800 Amerikalı askerin öldüğü Irak’taki politikalardan memnun olmadığını gösterdiğini söyledi. Pelosi, "Bu felaket yolunda ilerlemeye devam edemeyiz. Ve biz de Başkan’a Irak’ta yeni bir yöne ihtiyacımız olduğunu söylüyoruz" dedi.

LİMUZİNLİ DEMOKRAT


Ermeni lobisine yakınlığıyla tanınan ve sözde soykırım tasarısını genel kurul gündemine getireceğine kesin gözüyle bakılan Nancy Pelosi, ABD’nin çekirdekten yetişme politikacılarından biri. 5 kez Kongre’de görev almış İtalyan asıllı Tommy D’Alesandro’nun kızı olan Pelosi, aynı zamanda liberal görüşleri ve mal varlığından ötürü "Limuzinli Demokrat" olarak anılıyor. 1987 yılında Washington’a gelen, ilk yıllarında AIDS ve Çin’de insan hakları gibi konularla ilgilenen Pelosi, 2002 yılında Temsilciler Meclisi’nde ilk Demokrat azınlık lideri oldu. Cumhuriyetçiler karşısında etkin bir muhalefetin oluşmasının mimarlarından olan ve yasaların engellenmesinde önemli rol oynayan 66 yaşındaki Pelosi’nin çocukluğunda kendisine hediye edilen Cumhuriyetçilerin filli oyuncağını reddedecek kadar Demokrat olduğu öne sürülüyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?