banner15

Bush 'soykırım' diyecek mi?

Ermeni Lobisi hazırlıkları tamamladı, Bush'un konuşma metni belli oldu.

Bush 'soykırım' diyecek mi?

ABD'de resmen "Ermeni Anma Günü" olarak tanınan 24 Nisan'da Başkan George W. Bush'un yapacağı yazılı açıklamanın, geçen yıllardaki gibi bu kez de "soykırım" sözcüğünü içermesi beklenmiyor.

Ancak Bush'un açıklamasının "Türk kamuoyunun duygularını rencide edici" ifadeler taşımamasını isteyen Ankara, bu beklentisini Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy aracılığıyla ABD Dışişleri Bakanlığı'na önceki gün iletti.
Büyükelçi Şensoy, daha sonraki açıklamasında, "Konuyu yakından takip ediyoruz. ABD Dışişleri ve Beyaz Saray hassasiyetlerimizin bilinci içinde" dedi.
Şensoy ayrıca, Kongre gündeminde Ermeni soykırımı iddiasına sahip çıkan üç ayrı tasarı olduğunu, bunlardan birinin Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi'nde geçen yıl kabul edildiğini hatırlatarak, "Bunun komiteden öteye geçemeyeceği konusunda bize verilmiş sözler var" diye konuştu.

Eylem hazırlığı
ABD Kongresi çatısı altında, 26 Nisan günü, "Ermeni soykırımını anma toplantısı" düzenlenecek. Washington'daki Türkiye Büyükelçiliği önünde 21-25 Nisan tarihleri arasında 90 saat süreyle nöbet tutacak olan Ermeni göstericiler ise 24 Nisan'da kalabalık bir protesto eylemine hazırlanıyorlar.
Bu gösteriye Ermeni kökenli dört müzisyenden oluşan rock grubu "System of a Down"ın da katılması bekleniyor.
Türk kökenli ABD'liler ise 24 Nisan'da yine Türk Büyükelçiliği önünde ayrı gösteri yapacaklar.

'Asli unsur ayrımcılığı'

Türkiye'de sadece Türkleri ve Kürtleri asli unsur göstermek narsisizmdir. Karşındakini yok saymak, sadece ülkede kaotik bir durum yaratmakla kalmaz, her zaman savaşacak yeldeğirmenleri yaratacağından, ülkede yaşayan hangi grubun bir sonraki kurban seçileceği yolunda spekülasyona neden olur. Türk ve Kürt kardeşlerimiz asli unsursa, bu topraklarda M.Ö. 6. yüzyıldan beri yazılı tarihi olan Ermeniler, çok daha eskiye dayanan kayıtlarda yer alan Süryaniler ve Yahudiler, en iyimser deyimle "tali unsur" konumuna düşürülmektedir.
70 milyon nüfuslu ülkede Türkiye vatandaşı Hıristiyan Ermenilerin sayısı 70 bine düştü. Yerel Ermeni cemaatinin ve diğer azınlık cemaatlerinin dini, hayri ve içtimai meselelerine çözüm getirmek gerekir. Aksi takdirde sayıları giderek azalan çok renkliliklerin monotonlaşmasına tanık olacağız.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48