Bush: Tehditlere Boyun Eğmeyiz

ABD Başkanı George Bush, yıllık konuşmasında Amerikan dış politikasını savunarak Amerika'nın kendi sınırlarına çekilip verdiği taahhütlerde geri adım atması halinde, güvenli olamayacağını söyledi.

Bush: Tehditlere Boyun Eğmeyiz

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush, geleneksel Ulusun Durumu konuşmasında Amerikan dış politikasını savundu. Bush, Amerika'nın kendi sınırlarına çekilip verdiği taahhütlerde geri adım atması halinde, güvenli olamayacağını savundu ve dünyada özgürlük için atılan her adımın, Amerika'yı daha güvenli kıldığını belirtti.

George Bush'a göre Afganistan ve Irak'taki seçimler, özgürlük ve demokrasinin gelişmekte olduğunun da bir göstergesi. Bush ayrıca Irak'taki zorlandıklarını belirtmekle beraber, kazanan tarafın Amerika olduğunu dile getirdi. Amerikan Başkanı özgürlüklerin önündeki en büyük engelin, radikal İslam olduğunu savundu. Bush, İran'da da küçük dini bir elit kesimin etkili olduğunu belirtti, ancak Amerika'nın İran halkına saygılı olduğunu vurguladı.

Amerikan Başkanı George Bush, iç konularda ise ülkenin petrole bağımlılığına değindi, petrolün özellikle dünyanın en istikrarsız yerlerinden geldiğine vurgu yaptı. Bu bağımlılığın teknoloji sayesinde aşılabileceğini söyleyen Bush, Amerika'nın büyük ilerlemelerin eşiğinde olduğunu dile getirdi. Bush, temiz enerji çalışmaları, sera etkisi yaratan gazlara yol açmayan nükleer santraller, güneş ve rüzgar enerjisi kullanımındaki artıştan bahsetti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER