banner15

Bush Tüm Amerikalılara Arapça Öğretecek

ABD Başkanı George Bush, ''ulusal çıkarları korumak, küresel terörle mücadele ve demokrasinin Ortadoğu bölgesinde gelişmesine destek için'' girişim başlattı. Bush, bu program için 2007 bütçesinde ABD kongresinden 114 milyon dolar talepte bulunacak.

Bush Tüm Amerikalılara Arapça Öğretecek

ABD Başkanı George Bush, ''ulusal çıkarları korumak, küresel terörle mücadele ve demokrasinin Ortadoğu  bölgesinde gelişmesine destek için'' Arapça, Çince, Rusça, Hintçe ve Farsça gibi ''kilit önemde'' dilleri konuşan Amerikalıların sayısının artırılmasına yönelik bir girişim başlattı. 
     
Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen bir oturumla ''Ulusal Güvenlik Dil Girişimi'ni'' başlatan Bush, yeni programın Amerikan ideal ve kültürüne ilişkin sınırlı veya yanlış bilgisi bulunan toplumlarla daha iyi iletişim kurulmasının amaçlandığını belirtti. 
      
Bush, giderek artan sayıda Amerikan vatandaşının ve ordu mensuplarının Arapça gibi dilleri öğrenmesi sayesinde bu bölgedeki halkların, ''Amerika bizimle ilgileniyor. Bizim gibi konuşmayı öğrenecek kadar ilgi gösteriyor'' diyeceğini belirtti. 
     
Programa göre Amerikalı çocukların genç yaşta okullarda bu kritik dilleri öğrenmeleri ve uzmanlaşmaları sağlanacak. Bu çerçevede, bu dilleri öğretecek nitelikli öğretmenlerin sayısı ve dil öğrenmeye yönelik kaynaklar artırılacak. Program aynı zamanda öğrenci değişimini de içeriyor. 
     
ABD Dışişleri, Eğitim ve Savunma Bakanlığı ile Ulusal İstihbarat Direktörlüğü bu programa katılacak. Bush, bu program için 2007 bütçesinde ABD kongresinden 114 milyon dolar talepte bulunacak. ABD Savunma Bakanlığı'nın, gelecek beş yılda kritik dillerin eğitimi için 750 milyon dolar ayırdığı ve Bush'un başlattığı yeni girişim çerçevesinde bu miktarın 25 milyon dolar daha artırıldığı belirtildi. 
     
Bu programla, Amerikalı çocuklara yuvadan başlayarak yabancı dil eğitimi verilecek. Amerikalılar'ın genellikle Avrupa ve Latin Amerika dillerini öğrenmeye eğilimli olduğu belirtiliyor. ABD ulusal çıkarları için önemli bu kritik dillerin eğitimini teşvik için üniversite bursu gibi motive edici unsurlar da programda yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48