banner39

'Bush, Türkiye için lobi yapacak'

ABD Başkanı George W. Bush'un Ermeni tasarısı hakkında Türkiye'nin hassasiyetlerini anlatacak mektuplar yazacağı bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Bush, Türkiye için lobi yapacak'

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Amerikan Kongresi'ne getirilen sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısı konusunda önümüzdeki günlerde önemli bir çalışmasının olacağını ve ABD Başkanı George Bush'un mektuplar yazacağını söyledi.

ABD'deki temaslarını tamamlamasının ardından Ankara'ya dönen Gül, Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Gül, ABD Kongresi'ne getirilen sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısına ilişkin soruları yanıtlarken, ABD'deki temaslarında, tasarının bağlayıcı bir tarafı olmasa bile, bunun iki ülke ilişkilerine nasıl büyük darbe vuracağını, stratejik ilişki içindeki iki ülkenin ilişkilerini tamamen esir alacağını ve çıkmaza sokacağını söylediğini kaydetti.
Amerikan yönetiminin şimdiden harekete geçmesini istediğini ve gerek yönetimde gerekse güvenlikle ilgili tüm birimlerin de bu yönde bir gayretinin
olduğunu kaydeden Gül, "Bu konuda önümüzdeki günlerde Dışişleri Bakanının (Rice) önemli bir çalışması olacak, yanına alacağı kişilerle Kongreyi ziyaret edecek,
Başkanın (Bush) mektupları olacak" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?