banner39

Bush ve Cheney İçin Zor Bir Hafta

Bir CIA ajanının kimliğini basına sızdırmakla suçlanan Bush'un başdanışmanı Rove ile Cheney'nin başdanışmanı Libby'nin siyasi kaderi bu hafta netleşiyor. Savcı dava açarsa iki danışman yönetimden ayrılacak. Bu durumda Watergate’ten bu yana ABD siyaseti

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bush ve Cheney İçin Zor Bir Hafta

ABD siyasetini sarsan, gizli bir ajanın kimliğinin yasadışı şekilde medyaya sızdırılması skandalında ABD Başkanı George Bush'un başdanışmanı Karl Rove ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin başdanışmanı Lewis Libby hakkında dava açılıp  açılmayacağının, bu hafta içinde belli olması bekleniyor.  
Washington'daki gözlemciler, gelecek günleri, beş yıllık iktidarı  boyunca 11 Eylül terörist saldırıları, Afganistan ve Irak savaşları ve 2004 başkanlık seçimi gibi çok güç dönemlerden geçen Bush'un görevindeki en zor haftası olarak değerlendirdiler. 2003 yılındaki skandalı araştıran özel savcı Patrick Fitzgerald'in, soruşturma çerçevesinde kurulan büyük jürinin görev  suresinin 28 Ekim'de sona ermesinden önce, bazı Beyaz Saray  yetkilileri hakkında dava açıp açmayacağına ilişkin kararını duyurması öngörülüyor. Fitzgerald'in, konuya ilişkin bilgilerin yer alacağı bir  internet sitesini geçen hafta kurması, bazı yetkililer hakkında dava  açılacağının belirtisi olarak görüldü.  
 
İkinci Watergate olabilir
 
Potansiyel olarak hedefte, bazılarınca ''Bush'un beyni'' ve Bush'un imajının ve stratejilerinin yaratıcısı olarak tanımlanan Karl  Rove ile Washington yönetiminin en önemli isimlerinden sayılan Lewis Libby bulunuyor. Soruşturma kapsamında Rove dört, Libby de iki defa büyük jüri önünde ifade vermişti. Medya haberlerine göre Rove ile Libby veya iki yetkiliden biri hakkında gizli ajanın kimliğinin gazetecilere sızdırılması, yalan  ifade verme veya adaleti engelleme suçlarından dava açılabilir. 
Özel savcı tarafından resmen suçlanmaları durumunda da, Rove ve  Libby'nin, yönetimden ayrılmaları öngörülüyor. Washington'daki gözlemciler, Beyaz Saray açısından en kötü olarak  tanımlanacak bu senaryonun gerçekleşmesi halinde, başta Bush ve Cheney olmak üzere bütün yönetimin de ''töhmet altında kalacağı'' yorumunda  bulunuyor. 
Bu durumda Watergate’ten bu yana ABD siyasetini sarsan en büyük skandal yaşanabilir.
     
Libby'nin yerine Edelman 
 
Hatta bazı gözlemciler, durumu, eski başkan Richard Nixon'in istifasıyla sonuçlanan 1970'lerdeki Watergate skandalıyla kıyaslıyor. Medyaya göre Rove'un ayrılması durumunda, yerine Bush'a yakın isimlerden, kamu diplomasisinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Karen Hughes, iktidardaki Cumhuriyetçi Parti'nin şimdiki teşkilat başkanı Ken Mehlman veya eski teşkilat başkanı Ed Gillespie gelebilir. Libby'nin görevden ayrılması durumunda da, yerine gelebilecekler arasında Savunma Bakan Yardımcısı ve ABD'nin eski Ankara büyükelçisi Eric Edelman ve Cheney'nin eski danışmanlarından Mary Matalin'in isimleri geçiyor.  

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?