banner39

Bush yenilgiyi resmen kabul etti

ABD Başkanı George W. Bush, vermiş olduğu kararların Irak'a daha fazla istikrarsızlık getirdiğini ilk defa açıkça kabul etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bush yenilgiyi resmen kabul etti
Amerikan CBS televizyonundan gazeteci Scott Pelley'e, devlet konukevi Camp David'de özel bir demeç veren Bush, Irak'ta şu anda yaşanan mezhep savaşının, istikrarı bozucu bir faktör olduğunu belirterek, ABD'de saldırılara yol açabileceğini ve bir an önce kontrol altına alınması gerektiğini söyledi.

Bush, CBS televizyonundaki “60 Dakika” programında yayınlanan demecinde, Irak'ı işgal etme kararını ise savundu ve Irak'ın idam edilen eski lideri Saddam Hüseyin'in, bölgenin istikrarını bozacak nükleer silah elde etmede İran ile yarıştığını öne sürdü.

Ancak Pelley'nin ısrarlı soruları üzerine Bush, Irak'ta şu andaki koşulların, savaş öncesine oranla çok daha kötü olduğunu kabul etti. Bush, ”Sizin yönetiminiz Irak'taki istikrarsızlığı yaratmadı mı?” şeklindeki soruyu, ”Bizim yönetimimiz, Irak'taki istikrarsızlık kaynağıyla başa çıkıyor. İran ile nükleer silahlar için yarışan Saddam Hüseyin'in içinde olduğu bir dünya düşünün. Saddam, önemli bir istikrarsızlık kaynağıydı” diye yanıtladı.

Pelley'nin, “Ancak şu anda Irak çok daha istikrarsız” demesi üzerine Bush, ”Evet, bunun sorgulanır bir tarafı yok. Aldığımız kararlar işleri daha istikrarsız yaptı” yanıtını verdi. Bush sözlerini, “Sanırım tarih dönüp geriye baktığında, bazı şeyleri çok daha iyi yapabileceğimizi görecek. Buna şüphe yok” diye sürdürdü.

Saddam'ın devrilmesinin hata olmadığını söyleyen Bush, “Benim muhakememe göre Saddam Hüseyin'in devrilmesi yönündeki kararım, doğru bir karardı. Bulacağımızı düşündüğümüz silahları bulmadık veya sahip olduklarını düşündüğümüz silahları bulmadık. Ancak Saddam Irak'ta önemli bir istikrarsızlık kaynağıydı. Biz o ülkeyi bir diktatörden özgürleştirdik. Irak halkının, Amerikan halkına çok büyük bir minnet borcu olduğunu düşünüyorum ve birçok Iraklı'nın da bunu ifade ettiğine inanıyorum” dedi.

Saddam Hüseyin'in idamına ilişkin görüşü sorulan Bush, idamın sadece bazı bölümlerini internetten gördüğünü ancak asıldığı anı seyretmek istemediğini söyledi. Iraklıların, idamı daha uygun koşullarda gerçekleştirmesi gerektiğini düşündüğünü söyleyen Bush, “Irak'ın tarihinde bu sayfanın kapanması önemli” diye konuştu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?