banner39

Bush yönetimi İspanya'da yargılanabilir

Savcılar, Bush hükümetinden altı kişinin yargılanıp yargılanmayacağına bugün karar verecek.

Arşiv 09.04.2009, 14:58 09.04.2009, 16:07
Bush yönetimi İspanya'da yargılanabilir

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İnsan hakları örgütlerinin başvurularını değerlendiren İspanyol savcılar, Bush yönetiminde anahtar rollerde bulunan ve Guantanamo'daki mahkumlara işkence yapılmasına onay vermekle suçlanan altı bürokratın yargılanmasıyla ilgili kararını bugün verecek.

Şili diktatörü Agusto Pinoşet hakkında tutuklama kararı çıkmasına yol açan soruşturmayı başlatan İspanyol savcı Baltasar Garzon tarafından hazırlanan dosyanın kabul edilmesi olasılığının yüksek olduğu bildiriliyor. Garson, insan hakları örgütleri tarafından yapılan suç duyurularının incelenmesinin ardından, savcılar davayı üstlenmese bile soruşturmayı takip edecek.

Dava kapsamında haklarında tutuklama kararı çıkarılması istenen Amerikalı yetkililer ise şunlar:

ABD eski başsavcısı Alberto Gonzales, Başkan Bush'un Cenevre Sözleşmesi hükümlerini gözardı etme yetkisi olduğunu iddia eden gizli yasal belgeyi hazırlayan eski Adalet Bakanlığı avukatlarından John Yoo, savunma eski müsteşarı Douglas Feith, Savunma Bakanlığı eski danışmanlarından William Haynes, Adalet Bakanlığı eski hukuk danışmanlarından Federal yargıç Jay Bybee ve Dick Cheney'nin hukuk danışmanlarının şefi David Addington.

Soruşturma, bu isimlerin işkenceyi yasal hale getiren düzenlemeler yapıp yapmadıklarına yoğunlaşacak. Dava dosyasında, bahsedilen Amerikalı bürokratların "mahkumların temel haklarını yok sayan hukuki düzenlemelerin oluşturulmasında aktif ve kararlı bir şekilde rol aldıkları, işkence yöntemlerinin de kullanıldığı yeni sorgulama metodlarına onay verdikleri, işkencecileri yasal olarak korudukları ve en önemlisi Guantanamo'da görev yapan hükümet çalışanları, askeri personel ve doktorlara dokunulmazlık sağladıkları" kaydedildi.

Suç duyurusunda bulunan insan hakları örgütlerinin avukatları bu altı kişi hakkındaki iddiaların tam olarak belgelendiğini açıkladı. Soruşturmanın öneminin küçümsenmemesi gerektiğini hatırlatan avukatlardan Michael Ratner. "sonuçların nereye ulaşabileceğini Pinoşet'e sorun" ifadesini kullandı.

İspanya mahkemesinin tutuklama emri çıkarması halinde AB üyesi 24 ülke bu kararın uygulanması için işbirliği yapmak zorunda..

İspanya, Guantanamo'da işkence gören beş kişi İspanyol vatandaşı olduğu için böyle bir soruşturma açma hakkına sahip bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?