banner15

Bush Zirveden İstediğini Alamadı

Arjantin’de yapılan ve çatışmaların damgasını vurduğu ‘Amerika Kıtası Zirvesi’nden ortak bir görüş çıkmadı. Zirvenin ardından Brezilya’ya geçen burada da dev protesto gösterileri ile karşılandı.

Bush Zirveden İstediğini Alamadı

Arjantin'in Mar del Plata kentindeki zirve ABD'nin ısrarla üzerinde durduğu ‘Amerika ülkeleri arasında serbest ticaret bölgesi’ projesi konusundaki görüş ayrılığını yansıtan bir uzlaşmayla sona erdi. Devlet başkanlarının çoğunun Arjantin'den ayrılmasının ardından 34 ülkenin yönetici ve temsilcisi, zirve sonunda saatler süren gecikmeyle dün gece serbest ticaret bölgesi projesi üzerindeki görüş ayrılıklarını ortaya koyan bir belge imzaladı. İmza töreni sonunda açıklama yapan Arjantin Dışişleri Bakanı Rafael Bielsa, 29 ülkenin zirve sırasında serbest ticaret bölgesi projesi konusundaki müzakerelerin başlatılması isteğini dile getirdiğini söyledi. Bielsa, ancak aralarında Brezilya ve Arjantin gibi Latin Amerika'nın iki önemli ülkesinin bulunduğu beş ülkenin, Dünya Ticaret Örgütü çerçevesinde aralıkta Hong Kong'ta yapılacak çok taraflı görüşmelerin sonucunu beklemeyi uygun gördüğünü belirtti. Başta Venezuela olmak üzere sol iktidarların bulunduğu bazı ülkeler, serbest bölge uygulamasına karşı çıkıyor. Sol görüşlü parti ve sivil toplum örgütlerinin gerçekleştirdiği ‘halk zirvesinde’, serbest bölge projesinin onaylanmaması sevinçle karşılandı.
 
Bush karşıtı dev gösteri

 

Arjantin'de protesto gösterileriyle karşılanan ABD Başkanı George Bush zirvenin ardından, Brezilya'ya geçti. Bush'un Brezilya Devlet Başkanı Lula Da Silva'yla biraraya gelmesi bekleniyor. Bush'un ziyareti Brezilya'da da dev gösterilere neden oldu. Ülkenin çeşitli kentlerinde Bush aleyhtarı gösteri yapan gruplarla polis arasında çatışmalar çıktı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48