banner39

Bush'a halk desteği dibe vurdu

ABD'de yapılan bir kamuoyu araştırmasında Bush'un halk arasında desteği yüzde 30'a düştüğü görüldü.

Arşiv 09.02.2008, 14:03 09.02.2008, 14:03
Bush'a halk desteği dibe vurdu


Amerikan halkının Başkan George W. Bush ve Amerikan Kongresi'ne desteği bir kez daha düştü.

AP Haber Ajansı ile Ipsos işbirliğiyle yapılan kamuoyu yoklamasına göre, halkın sadece yüzde 30'u Bush'u desteklerken, başkanın Cumhuriyetçiler arasındaki desteğinin de en alt seviyeye indiği görüldü.

Bush'u destekleyen Cumhuriyetçilerin oranı yüzde 61'e gerilerken, Bush'u "güçlü bir şekilde destekleyen" Cumhuriyetçi oranı da sadece yüzde 28 oldu. Aynı araştırmanın Kasım ayında bulduğu sonuçlarda Bush'a destek yüzde 25'e gerilemişti. Bush, Harry Truman ve Richard Nixon ile beraber, tarihte kamuoyu desteği en düşük üç başkandan biri.

Öte yandan, 7 Kasım 2006 tarihinden beri Demokratların çoğunluğunda olan Kongre'yi başarılı bulanların oranı ise sadece yüzde 22 oldu. Kongre ve Bush'a olan desteğin dibe vurmasının temelinde, yaşanan ekonomik kriz olduğu değerlendirmesi yapılıyor.

Yorumlar (1)
ersan bey 15 yıl önce
bu hikaye önceki seçimlerde aynı zamanlama ile yansıtılmıştı. umarım bu yazımda haksız çıkarım. ama bush yine büyük oranla kazanacak göreceğiz. çünkü onun gibi amerikan halkıda amerikanın nasıl olduğunu gözetmeksizin flaş ülke olmasından memnun.. hani o sokakta yürüyen kişiler varya bush karşıtı.onlarda aynı bizim cumhuriyet elden gidiyor yürüyüşüne katılan muhalefetin parayla yürüttüğü gariban kesim. aslında amerikada kimse ne filistindeki ne ırak daki zulmü görmezlikten geliyor.Zihniyet şudur: "Ülkemin yaptığı herşey Hristiyanlık için ve benim çocuğum içindir.Bu yüzden Ülkem haklıdır.Sebebi ve sonucu hiç önemli değildir."
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?