banner15

Bush'a Hayderabad'da Teknoloji Turu

Hindistan ile nükleer işbirliği kararı alan ABD Başkanı Bush bugün ülkenin ileri teknoloji merkezlerinden Hayderabad'ı ziyaret ediyor. Gündemde gelişen ekonomik ilişkiler öne çıkıyor.

Bush'a Hayderabad'da Teknoloji Turu

Hindistan'ı ziyaret eden Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush, bugün kısa bir ziyaret için güneydeki Hayderabad kentine geçti. Dün Hindistan ile nükleer teknolojide işbirliğini öngören bir anlaşma imzalayan Bush'un Hayderabad'a yapacağı ziyarette ise iki ülke arasında gelişen ekonomik ilişkiler öne çıkacak. Hayderabad Hindistan'ın ileri teknoloji alanındaki başlıca merkezlerinden.

Yüz kadar Amerikan şirketi ile çok sayıda uluslararası şirketin burada üretim merkezleri var. Örneğin yazılım devi Microsoft'un ABD dışındaki en önemli yazılım geliştirme merkezi bu kentte bulunuyor. Bush'un başkent dışına yapacağı tek ziyaret için bu kenti seçmesi, dikkatleri iki ülke arasındaki büyük ticaret potansiyeline yöneltme çabası olarak görülebilir. Kentte Bush'un ziyareti dolayısıyla yoğun güvenlik önlemleri alınırken, kent nüfusunun yaklaşık yüzde 40'ını oluşturan Müslümanları temsil eden bazı gruplar protesto eylemleri düzenleyecek.

Nükleer işbirliği

Bush'un Hindistan'a nükleer teknoloji aktarılması konusunda dün imzaladığı anlaşma da tepki çekmeye devam ediyor. Washington'da, her iki partinin önde gelen üyeleri, Hindistan'la imzalanan anlaşmanın nükleer hevesleri olan ülkeler üzerinde baskı kurmayı zorlaştıracağını vurguladılar. Sekiz aylık bir müzakere sürecinin ürünü olan anlaşmaya göre Hindistan askeri ve sivil nükleer faaliyetlerini birbirinden tamamen ayıracak.

Hindistan gazetelerinde anlaşmanın haberleri
Anlaşma geniş yankı buldu

Tesislerinden 14'ünü sivil, sekizini askeri amaçla kullanacağını açıklayan Delhi yönetimi, sivil tesisleri uluslararası denetçilere açıyor. Bunun karşılığında, bu tesislerde Amerika'nın nükleer yakıt desteğinden, teknoloji birikiminden faydalanılacak. Hindistan bu alandaki uluslaraası anlaşmalara taraf olmayı reddettiği için şimdiye dek ülkeye nükleer teknoloji aktarılmıyordu. ABD Başkanı Bush ise barışçıl nükleer teknolojinin bölge istikrarına katkı sağlayacağını savunuyor.

Bush, akşam saatlerinde başkent Yeni Delhi'ye dönerek yapacağı bir konuşmayla iki ülke arasında geliştirilen stratejik ortaklık anlayışına bakışını açıklayacak. Siyaset ve iş dünyasının önde gelenlerine hitap edecek olan Bush konuşmasında, demokrasiye bağlılık başta olmak üzere iki ülkeyi birleştiren değerlere odaklanacak. Bush gece geç saatlerde Hindistan'dan ayrılarak Asya turunun son durağı olacak Pakistan'a geçiyor.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48