banner39

Bush hatalarını itiraf etti

ABD Başkanı George W. Bush, vermiş olduğu kararların Irak'a daha fazla istikrarsızlık getirdiğini ilk defa açıkça dile getirdi

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bush hatalarını itiraf etti

Bush, "Aldığımız kararlar (Irak'ta) işleri daha istikrarsız yaptı. Sanırım tarih dönüp geriye baktığında, bazı şeyleri çok daha iyi yapabileceğimizi görecek. Buna şüphe yok." dedi.

Amerikan CBS televizyonuna konuşan Bush, Irak'ta şu anda yaşanan mezhep savaşının istikrarı bozucu bir faktör olduğunu belirterek, bir an önce kontrol altına alınması gerektiğini söyledi. Bu itirafa rağmen işgali yine de savunan Bush, Irak halkının, Amerika'ya minnet borçlu olduğunu ileri sürdü.

Bush, geçtiğimiz ay Washington Post'a verdiği demeçte de ilk kez, ABD askerlerinin Irak'ta kazanmadığını itiraf etmişti.

ABD Başkanı Bush, CBS televizyonunda dün yayınlanan "60 Dakika'' programında gazeteci Scott Pelley'nin sorularını cevapladı.

 Irak lideri Saddam Hüseyin'in devrilmesinin hata olmadığını ifade eden Bush, "Bulacağımızı düşündüğümüz silahları bulmadık veya sahip olduklarını düşündüğümüz silahları bulmadık. Ancak Saddam Irak'ta önemli bir istikrarsızlık kaynağıydı.

Biz o ülkeyi bir diktatörden özgürleştirdik. Irak halkının, Amerikan halkına çok büyük bir minnet borcu olduğunu düşünüyorum." dedi.

Ancak Pelley'nin ısrarlı soruları üzerine Bush, Irak'ta şu andaki koşulların, savaş öncesine oranla çok daha kötü olduğunu kabul etti.

Bush, "Irak'taki istikrarsızlığa sizin yönetiminiz sebep olmadı mı?'' şeklindeki soruyu, "Yönetimimiz, Irak'taki istikrarsızlık kaynağıyla başa çıkıyor.

İran ile nükleer silahlar için yarışan Saddam Hüseyin'in içinde olduğu bir dünya düşünün. Saddam, önemli bir istikrarsızlık kaynağıydı'' diye cevapladı. Pelley'nin, "Ancak şu anda Irak çok daha istikrarsız." demesi üzerine Bush, "Evet, bunun sorgulanır bir tarafı yok.

Aldığımız kararlar işleri daha istikrarsız yaptı. Sanırım tarih dönüp geriye baktığında, bazı şeyleri çok daha iyi yapabileceğimizi görecek. Buna şüphe yok'' karşılığını verdi.

Bu arada, Irak savaşı ve terörle küresel savaşın ABD için toplam maliyetinin gelecek yıl, yükü 600 milyar doları aşan Vietnam savaşını geçeceği bildirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?