banner39

Bush'tan Enerji Tasarrufu Çağrısı

Amerika'da yaşanan olay, "Petrol için savaş başlatıldı" söylentilerini haklı çıkardı. ABD Başkanı George Bush, halka yakıt tasarrufu yapma çağrısında bulundu. Bush, "Yeni enerji kaynaklarına ihtiyacımız var" dedi. Benzin kıtlığı nedeniyle o

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bush'tan Enerji Tasarrufu Çağrısı

ABD'de iki hafta arayla etkili olan iki kasırganın, piyasalarda yarattığı olumsuz etki sürüyor. Katrina kasırgasıyla önemli darbe alan Amerikan ekonomisi, ilki kadar etkili olmasa da benzer dalgalanmaları Rita kasırgasının ardından da yaşamaya devam ediyor. Rita kasırgasının, beklendiği kadar büyük bir hasara neden olmaması nedeniyle, dün, haftanın ilk işlem günüde, petrol fiyatları, günün başlangıcında düşüş eğilimindeydi. Ancak kasırga nedeniyle, Teksas'ta 16 petrol rafinerisinin kapalı kalması, piyasaları tedirgin ediyor. 
Rita kasırgası, Meksika Körfezi açıklarındaki petrol platformlarının geçici olarak kapanmasına neden oldu. Ancak kasırganın yön değiştirmesi, Houston kenti çevresindeki rafinerilerde olumsuz etkiyi en aza indirdi. Federal Enerji Yönetimi Kurumu, rafineriler üzerindeki uzun vadeli olumsuz etkinin de minimum seviyede kalacağını öngörüyor. Buna rağmen uzmanlar, Rita'nın yarattığı tedirginliğin, zaten sınırlı olan gaz yağı, motorin ve ısınmada kullanılan yakıt stoklarını zorlayacağını öngörüyor.
 
Bush: Yeni kaynaklara ihtiyacımız var
 
Piyasalardaki dalgalanma konusunda ABD Başkan George Bush da bir açıklama yaptı. Bush, son kasırgaların ardından, ABD'nin, alternatif enerji kaynakları araması gerekebileceğini belirtti. Enerji Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında Bush, artan petrol fiyatlarını, kısa vadede düşürmek için, acil durum rezervlerini kullanıma açma sözü verdi.
Amerikalılar'dan, yakıt tasarrufu yapmalarını isteyen Bush, nükleer enerji de dahil olmak üzere, alternatif enerji kaynaklarını değerlendireceğini ifade etti. 
"Yeni enerji kaynaklarına ihtiyacımız var. İşte bu nedenle nükleer enerjiye sonuna kadar güveniyorum" diyen Bush, ''Enerji konusunda ülkemizin ne durumda olduğunu değerlendirme ve bir çıkış yolu bulma şansımız var. Bu konuda Kongre'yle işbirliği yapmayı istiyorum'' dedi.
Petrol üretimi ve petrole olan talep konusunda ne kadar hassas bir denge olduğunu bir kez daha gördüklerini belirten Başkan Bush, yakıt tasarrufu yapma çağrısında bulundu ve bu işe resmî kurumlardan başlanacağını söyledi.
''Zorunlu olmayan seyahatlerden kaçınmalıyız. Bu vatandaşlarımız için en mantıklı yol ise, resmî görevliler için de bu haydi haydi böyledir'' diyen Bush, toplu taşımanın, otomobil paylaşımının ve elektriğin idareli kullanılmasının teşvik edilmesi gerektiğini belirtti.
 
Okullar iki gün tatil edildi
 
Art arda vuran kasırgalar yüzünden ABD'de benzin sıkıntısının baş göstermesi ve benzin fiyatlarındaki büyük artış, eyalet yönetimlerini ve Amerikalı vatandaşları benzin tasarrufu için yöntemler bulmaya itiyor. ABD'nin Georgia eyaleti valisi Sonny Perdue, benzin tasarrufu için okulların iki gün tatil edilmesini isterken, bu sayede trafiğe çıkmayacak okul otobüsleri, okula gelmeyecek öğretmen ve personelin harcamayacakları benzinle eyalet çapında yaklaşık 1 milyon litrelik tasarruf sağlanacağı ifade ediliyor. 
Valinin bu çağrısı, eyaletteki 181 bölgenin üçü hariç kalanından destek aldı. Ancak benzin tasarrufu için alınan bu kararın çocukları evde kalan aileler için büyük bir sıkıntı oluşturduğu, ailelerin işlerine gidebilmek için çocuklarına bakacak birilerini ya da gündüz bakımevleri bulmakta zorluk çektikleri kaydediliyor. Bu yüzden bazı ebeveynlerin okulların tatil edildiği günlerde işlerine gidemeyecekleri bildiriliyor. 
Öte yandan, ABD'nin Utah eyaletindeki Tooele Lisesi öğrencilerinden ikisinin, yüksek benzin masrafından kurtulmak için okullarına atla gitmeye başladıkları kaydedildi. 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?