banner39

Bush'tan 'Guantanamo yasası'

Bush, terör zanlılarının sivil mahkemeler yerine askeri mahkemelerde yargılanmasına izin veren yasayı onayladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bush'tan 'Guantanamo yasası'

ABD Başkanı George Bush, terör zanlılarının sivil mahkemeler yerine askeri mahkemelerde yargılanmasına izin veren yasayı onayladı. Bush bu yasayı, "terörle mücadeledeki en önemli hukukî adım" olarak niteledi. Yasa uyarınca baskı ve zorlamayla elde edilen deliller de mahkemeye sunulabilecek.

Söz konusu yasa, tecavüz, taciz, işkence ve insanlık dışı muameleyi önlemek için terör zanlılarının sorgulanmalarına ilişkin yeni kuralları tanımlıyor. Bununla birlikte, yasaya karşı çıkanlar, yeni düzenlemenin tutsakların avukatlık hizmeti almasını engellediğini ve Amerikan Merkezi Haber Alma Örgütü CIA'in gizli hapishanelerinin kullanılmasına izin verdiğini belirtiyorlar.

Söz konusu yasa, tutsakların tutukluluk hallerine mahkemelerde itiraz hakkını engelliyor. ABD Başkanı Geroge Bush, bu yasanın terörle mücadelenin önemli bir parçasını oluşturduğunu ve Amerikalılar'ın hayatlarını kurtacağını söylüyor.

Guantanamo'da yargılanmadan tutulan kişilerle ilgili tartışmalar, 11 Eylül saldırıları ardından kullanılmaya başlanmasından bu yana devam ediyor. ABD Başkanı George Bush, yasanın imza töreni öncesinde yaptığı konuşmada, üç kez, 11 Eylül saldırılarının planlayıcısı olduğu iddia edilen ve kısa süre önce Guantanamo'ya nakledilen Halid Şeyh Muhammed'in adını kullandı.

Beyaz Saray, El Kaide üyesi oldukları gerekçesiyle tutulan kişilerin yargılanmasına birkaç ay içinde başlanabileceğini umuyor.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?