banner39

Bush'tan Irak’a Vietnam benzetmesi

Bush'un Vietnam benzetmasini değerlendiren birçok uzman ve siyasi Bush'un sözlerini "cahilce" diye değerlendirdi.

Arşiv 23.08.2007, 21:23 24.08.2007, 10:28
Bush'tan Irak’a Vietnam benzetmesi


ABD Başkanı Bush, Vietnam savaşıyla Irak arasında 'ters bağlantı' kurdu. Bush, “Irak’ı işimizi bitirmeden terk edersek bunun bedelini Vietnam’daki gibi masum insanlar öder" dedi.

Irak savaşını Vietnam ile karşılaştıran seslerin ABD’de yeniden yükseldiği bir dönemde ABD Başkan George Bush bu karşılaştırmayla ilgili ilk kez ayrıntılı görüş bildirdi. Kansas City’de çoğu Vietnam ve Güneydoğu Asya’da savaşmış eski askerlere seslenen Bush bir zamanların düşmanı Japonya’nın nasıl demokratik bir müttefik haline geldiğini hatırlattı, Güney Kore’nin özgürlüğü için ABD’nin verdiği savaşı anlattı ve sıra Vietnam’a geldi…

Vietnam’ın Amerikalılar için zor ve acılı bir konu olduğunu söyleyen Bush, Vietnam savaşının başlangıcını değil, sonunu öne çıkardı. Vietnam ile ilgili tartışmaları meşru bulduğunu belirten Amerikan Başkanı, ancak Amerikan askerlerinin geri çekilmesinin bölge halkına pahalıya mal olduğunu kaydetti: “Sizin görüşünüz ne olursa olsun bir sonuç tartışılmaz. O da Amerika’nın geri çekilmesinin bedelini o dönemde milyonlarca masum vatandaşın ödediğidir.“

Muhalefetteki Demokratların Irak’tan çekilme talepleri ile Vietnam arasında bağlantı kuran Bush, bunun Irak için de ölümcül sonuçlara yol açacağını vurguladı: “O dönem Kamboçya’da Kızıl Kmerler’in katil rejimi başladı. Yüzbinlerce insan açlıktan öldü, idam edildi, ölümüne işkence gördü. Vietnam’da ABD’nin eski müttefikleri, hükümet çalışanları, aydınlar ve iş adamları esir kamplarına gönderildi, on binlercesi öldü."

“BU SEFER BEDELİ AMERİKALILAR ÖDER"

Amerika’nın zamanından önce bölgeden çekilmesi halinde aynı durumun Ortadoğu’da da yaşanabileceğini belirten Bush, Vietnam’dan farklı olarak Irak’tan çekilmenin bedelini bu sefer Amerikalıların da ödeyeceğini kaydetti. ABD Başkanı “Vietnam’daki gibi işi halletmeden önce gidersek düşman bizi evimize kadar takip edecektir“ diye konuştu.

Irak’ın demokratikleştirilmesi ve huzura kavuşturulması işinin daha uzun zaman alacağını her fırsatta yineleyen Bush böylece Başkan olduğu sürece Amerikalılar’ın Irak’ta kalacağı mesajını vermiş oldu. Bush konuşmasında kafasındaki özgür Irak’ı şöyle anlattı: “Özgür bir Irak mükemmel olmayacak. Ama El Kaide teröristleri için ağır bir yenilgi, Ortadoğu’da milyonlarca insana umut veren bir ülke, bu ideolojik savaşta önemli bir müttefik olacak."

Bush’un Vietnam karşılaştırması uzmanlar ve siyasilerden ise kabul görmedi. Senato’daki Demokratların lideri Harry Reid Bush’un benzetmesi için ‚gereksiz’ ifadesini kullanırken Bush’un 2004 başkanlık seçimindeki rakibi Vietnam gazisi John Kerry benzetmeyi “cahilce“ diye nitelendirdi.

CEHALET ELEŞTİRİSİ

Washington’daki Woodrow Wilson Merkezi’nden Asya uzmanı Robert Hathaway, Güney Vietnam’ın çöküşünün nedeninin Amerikan ordusunun işgalci güç ve Amerikalılar’ın desteklediği hükümetin yolsuzluklara karışmış sevilmeyen bir hükümet olarak görülmesi olduğunu belirtti.

Yine Washington merkezli Dış İlişkiler Konseyi’nden uzman Steven Simon da Bush’un Vietnam’da bahsettiği şiddetin Amerikalılar’ın vaktinden önce çekilmesi değil, vaktinden fazla kalmaları sonucu gerçekleştiğini kaydetti.

Tarihçi Robert Dallek de Bush’u tarihi çarpıtmakla suçlayarak, “Irak’ta İkinci Dünya Savaşı’ndakinden daha uzun zaman savaştık. Irak’taki felaket, içeri girmenin sonucudur, geri çekilmenin değil“ şeklinde konuştu.

Kaynak: dw-world

Yorumlar (1)
HAŞİMİ 15 yıl önce
CAHİLİĞİN EN AZILI HALİDİR BU. BUŞ CAHİLİ YİNE CAHİLİĞİNİ DEVAM ETTİRMEKTE ANLAŞILAN. KAİNAT SAKİNLERİ BU CAHİLİN DEDİĞİNE ASLA İTİBAR ETMEMELİ, EN TEZ ZAMANDA BU CAHİL YARGILANMALI VE EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMALI, İSANLIĞIN AZICIK VİCDANI VARSA. ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?