banner39

Bush'u protesto gösterilerinde provokasyon

Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA)’nı protesto gösterilerinde polisler tarafından provake edildiği öne sürülkdi.

Arşiv 23.08.2007, 12:46 23.08.2007, 12:46
Bush'u protesto gösterilerinde provokasyon


Kanada’nın Quebec şehrinde NAFTA (Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması) liderleri George Bush, Steven Harper (Kanada) ve Felipe Calderon (Meksika) arasında yapılan Kuzey Amerika Güvenlik ve Refah Ortaklığı görüşmeleri sırasında yapılan protesto gösterilerinin emniyet güçleri tarafından provoke edildiği iddia edildi.

Enerji ve İletişim Çalışanları Sendikası Lideri Dave Coles göstericiler arasına sivil giyimli, yüzleri maskeli olan üç kişinin barışcıl bir gösteri ortamında kalabalık kitleyi provoke etmeye çalıştığını söyledi.

Kanada Ulusal Televizyonu CBS’ye konuşan Coles; “Bizim gösteri yapmaktaki amacımız kesinlikle şiddete yönelik değildi. Olay yerinde ellerinde taş bulunan yüzü maskeli üç kişi ortamı provoke etmeye çalışıyordu. Ayrıca Sendika olarak onları ayrılmaları konusunda ikna etmeye çalıştık. Görüntülerden de anlaşılacaği gibi bu üç kişiden birinin polislerle konuşması üzerine olaya müdahale edildi. Ancak polis bunları bir babanın çocuğunu doğumgünü partisine götürür gibi gayet nazik bir şekilde gözaltına aldı.”

Coles sendika olarak emniyet güçlerinin göstericileri provoke etmek amacıyla bu üç kişiyi görevlendirdiklerine inandıklarını sözlerine ekledi. Sendika lideri Coles, bu kişilerin polis olduklarını iddia ederek video görüntülerinden de anlaşılacağı gibi ayaklarında bile diğer emniyet güçlerinin kullandiği botlar olduğunu söyledi.

Bu kişilerin gözaltına alınmasından ve sendika tarafından yapılan basın toplantısından sonra emniyet yetkilileri tarafından bu kişilerin kim olduklarına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: ANF

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?