banner15

Bush'un Asya Turu Öncesi Gösteriler

ABD Başkanı Bush Çin'in yükselişini engellemek için Hindistan'la nükleer işbirliği yoluyla stratejik ve ekonomik ortaklığı güçlendirme arayışına girecek. Bush'un yarın başlayacak gezisi öncesi protesto gösterileri başladı.

Bush'un Asya Turu Öncesi Gösteriler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı George Bush, yarın Hindistan'la Pakistan'ı kapsayacak Asya turu başlıyor. Bush’un 3 günlük Hindistan ziyaretinin en önemli gündem maddesi, iki ülke arasında sivil nükleer işbirliğini öngören anlaşma. Tarafların geçen yıl üzerinde prensip anlaşmasına vardığı belgeye göre, enerjiye ihtiyacı her geçen gün daha da büyüyen Hindistan, ABD’nin sivil nükleer teknolojisini paylaşabilecek. Karşılığında, Hindistan’ın askeri ve sivil nükleer programlarını ayırması gerekiyor. Hindistan bu talebi kabul etmiyor. Hint hükümeti, anlaşmayı imzalamak uğruna ulusal güvenliğini tehlikeye atmayacağını belirtiyor. Nükleer anlaşma imzalanamasa da hem ABD hem Hindistan, ekonomi ve savunma dahil pek çok alanda ikili ilişkileri daha da geliştirmekte kararlı. ABD iş çevreleri, 1 milyar nüfusa sahip Hindistan pazarına girmeyi planlıyor.  İş çevrelerinin bu kararlılığına rağmen, ABD Başkanı’na yönelik protestolar, daha Bush Hindistan’a ayak basmadan başladı. Müslüman gruplar, Washington’un politikalarını eleştiren bir imza kampanyası başlattı. Komünist Parti yandaşlarıysa, düzenledikleri gösteride Bush’un kuklasını yaktı. Perşembe günü ise 50 bin kişinin katılacağı bir yürüyüş düzenlenmesi bekleniyor.

Ziyaret arefesinden saldırı

Hindistan'daki Maoist eylemciler 2 araca bombalı saldırı düzenledi. Saldırıcı sonucu meydana gelen patlamalarda toplam 55 kişi hayatını kaybetti. Nepal'de etkili olan Maoist gerillalar Hindistan'da da eylemler düzenlemeye başladı. Maoist eylemciler, karşıt bir gösteriden dönen köylüleri taşıyan 2 araca bomba fırlattı. Olayda 55 kişi yaşamını yitirdi. Hindistan polisi Maoist gerillaların 40 yıldan beri yaptığı en kanlı katliamı gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Patlayıcıların bir mineral madeninden çalındığını dile getiren Komiser Kumar Paswan, patlayıcıların 9 Şubat'ta çalındığını dile getirdi. Saldırının yaşandığı Darmagura kasabası civarına gelen polis bölgeyi kordon altına aldı. Komiser Paswan, patlamanın yerel saatle 11.00 sularında meydana geldiğini ve köylülerin Bharatiya Janata Partisinin (BJP) düzenlediği ayaklanma karşıtı bir yürüyüşten geldiklerini dile getirdi. 55 kişinin olay yerinde öldüğünü açıklayan Paswan, yaralı 20  kişinin de hastanelere kaldırıldığını fakat ölü sayısının artma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Eyalet Başkanı Raman Singh güvenlik güçlerini olağanüstü toplantıya çağırırken, polis bölgenin ormanlık olmasından dolayı araştırmalarda zorluk çektiğini bildirdi. Hindistan'da 1967 yılında Batı Bengal Eyaleti'nde başlayan Maoist isyan hareketleri bugünlerde 9 eyalette aktif olarak görülüyor. Eylemlerin en yoğun olduğu eyaletler ise Jharkand, Çattishgar, Bihar ve Andhra Pradeş'te olarak biliniyor.

Bush Afganistan'a da uğrayacak

İngiliz The Guardian gazetesine göre, Taliban güçlerinin giderek artan saldırısına karşın Afganistan da Bush'un durakları arasında bulunuyor. Ancak habere göre, Beyaz Saray, Bush'un Afganistan'a da uğrayacağı yolundaki haberleri doğrulamıyor. Amerikan Başkanı'nın Hindistan ve Pakistan'daki gündemini yorumlayan Guardian yazarlarından Simon Tisdall, özellikle insan hakları örgütlerinin, Bush'a Pakistan'da Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in, "terörle savaş"ta Washington'la işbirliğini sömürmesine izin vermemesi uyarılarında bulunduğunu aktararak, "Müşerref'in sıkı bir hayranı olan Bush'un bu önerileri göz ardı etmesi muhtemel. Washington, Pakistan'ın demokrasinin yeniden kurulmasında daha hızlı ilerlemeler istediğini söylüyor söylemesine; ancak Amerika için Pakistan'ın öncelikli önemi, hala El Kaide ve Taliban'a karşı mücadelesindeki kilit rolü" ifadelerini kullandı. 
  
"Bush Çin'in yükselişini engelleyecek"

 
Guardian yazarlarından Simon Tisdall, Hindistan konusunda ise, bölgesel dengelere dikkat çekerek, "Bush, Çin'in yükselişini dengelemek için Hindistan'la nükleer işbirliği yoluyla stratejik ve ekonomik ortaklığı güçlendirme arayışına girecek. Ancak Amerika'nın gözünde daha da ivedi olan, çelişki oluştursa da, İran'ın tartışmalı nükleer faaliyetlerini durdurma çabasına Hindistan'ın verdiği desteği pekiştirme ihtiyacı. Washington, Hindistan'ın Tahran'la kurmayı planladığı ortak doğalgaz boru hattı projesini de iptal etmesini istiyor" diye yazdı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48