banner15

Bush'un Başı Latin Amerika İle Dertte

Independent gazetesi, Latin Amerika'da değişen siyasî dengeleri bir yorum yazısıyla değerlendiriyor. "Bush'un başına bela komşular" başlıklı yazısında gazete, Washington yönetiminin Güney Amerika'da kontrolü yitirmesini değerlendiriyor.

Bush'un Başı Latin Amerika İle Dertte

"Bolivya'da yapılan seçimlerden galibiyetle çıkan Evo Morales, Brezilya, Şili, Arjantin, Uruguay ve Venezuela'daki solcu yönetimlere katılan son isim. Tüm bu ülkeler, Amerika Birleşik Devletleri'nin 43'üncü Başkanı'na karşı bir antipati besliyor. "Oysa bundan beş yıl önce, Başkan Bush göreve geldiği günlerde ilişkiler çok daha iyiydi. Peki kim, nerede hata yaptı?" diye soran Independent yazısını şöyle sürdürüyor.

"Doğrusu bunun ardında, Başkan Bush'u da aşan gerekçeler var. 1980'li yıllarda, Latin Amerika ülkeleri, Washington'la uzlaşma içinde ekonomilerini liberalleştirdiler. Bunun sonucu olarak ise büyük eşitsizlikler ortaya çıktı. Şimdi Latin Amerika'da neo-liberal ekonomilere muhalif iktidarlar göreve geliyor."

"Ancak gelişmelerde Bush yönetiminin de sorumluluğu var" diyen gazete "11 Eylül sonrasında, Washington Latin Amerika'yı ihmal etti. Latin Amerika ülkeleri Irak savaşına karşı çıktılar. 2002 yılında, Venezuela lideri Hugo Chavez'i yıkmaya yönelik darbede, CIA parmağı olduğu iddiaları ilişkileri daha da bozdu. Son olarak, yasa dışı göçmenleri engellemek amacıyla Meksika sınırına bir duvar inşa etme planları bardağı taşıran son damla oldu" saptamasını yapıyor. "Durum hâlâ düzeltilebilir" diyen Independent yazısını şöyle noktalıyor.

"Bölge hükümetlerinin çoğu sol eğilimli ancak ılımlı. Hugo Chavez gibi aşırı uçta olanlar azınlıkta. Ayrıca, pekçok ülke, Amerika Birleşik Devletleri'yle yaptığı ticarete bağımlı. Bu nedenle, işbirliği için güçlü bir ekonomik gerekçe var. Ancak Başkan Bush güneydeki komşularına daha fazla ilgi göstermezse, müttefiklerinin listesindeki isimler azalmaya devam edecek."

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48