banner15

'Bush'un dış politikaları yanlış'

Bush yönetiminin izlediği dış politikadan duyulan hoşnutsuzluk en yüksek seviyeye ulaştı.

'Bush'un dış politikaları yanlış'

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan büyük bir kamuoyu yoklaması, Bush yönetiminin izlediği dış politikadan duyulan hoşnutsuzluğun en yüksek seviyeye ulaştığını ortaya koydu. Kamuoyu yoklaması ayrıca Atlantik'in iki yakasında da büyük çoğunluğun, İslami değerlerin demokrasiyle uyuşmadığını düşünüyor.

German Marshall Fonu'nun desteklediği anket kapsamında Amerika Birleşik Devletleri ve 12 Avrupa ülkesinden onbini aşkın insanın görüşleri soruldu. Avrupa'da ankete katılanların yüzde 77'si, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George W Bush'un uluslararası meseleleri ele alış biçimini onaylamıyor.

Yıllık yapılan ankette ilk kez olmak üzere Amerikan halkının çoğunluğu da Bush yönetiminin dış politikalarını da onaylamadıklarını dile getirdi. New York ve Washington'a düzenlenen saldırıların beşinci yıl dönümü yaklaşırken, uluslararası terör korkusu da artmış durumda.

Avrupalıların yüzde 58'i ve Amerikalıların yüzde 79'u bunun son derece önemli bir tehdit olduğu görüşünde. İslam'a bakış da sertleşmişe benziyor. ABD ve Avrupa'da ankete katılanların yarıdan fazlası, İslam değerlerinin demokrasi değerleriyle uyuşmadığını düşündüklerini dile getirdi.

Bush'a en tepkili Türkler

Araştırmada veriler Avrupa'da ABD Başkanı George Bush'a en tepkili halkın Türkler olduğunu ortaya koydu.

Türklerin yüzde 81'i Bush'un politikalarını eleştirirken, yüzde 7'si desteklediğini söyledi. Araştırmaya katılan Türklerin yüzde 56'sı ABD'nin ‘küresel lider’ rolünü istemediğini açıkladı.

Dünya meselelerinde daha etkin bir AB isteyen Türklerin oranı da yüzde 50'den yüzde 35'e düştü.

Araştırmaya göre, azınlıktalar olsa da, İran'ın nükleer silah sahibi olmasına sıcak bakan Türklerin oranında da artış var.

Araştırma, Türklerin NATO'ya desteğinde de azalma olduğunu gösterdi. Buna göre, araştırmaya katılanların yüzdre 44'ü NATO'nun Türkiye için önemli olduğunu düşünüyor. Bu oran geçtiğimiz yıl yüzde 52 idi.

Araştırmaya göre gençler, orta yaş ve yaşlı Türklere göre AB ve ABD'ye biraz daha fazla sempatiyle bakıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48