banner39

Bush'un ek asker talebine ret

Amerikan Temsilciler Meclisi, George W. Bush yönetiminin, Irak'a takviye asker göndermesine ilişkin kararı onaylamadı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bush'un ek asker talebine ret

Demokratların çoğunluğu elinde bulundurduğu Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen ve Bush yönetimi karşısında şimdiye dek alınan en sert ret kararının zorlayıcı bir yönü bulunmuyor.

Amerikan kamuoyunun onaylamadığı ve 3100'den fazla Amerikan askeri ile on binlerce Iraklının yaşamına mal olan Irak savaşı konusunda Başkan Bush ile Kongre'yi karşı karşıya getiren oylamada karar tasarısı, 182'ye karşı 246 oyla kabul edildi.

Oylamada, 201 Cumhuriyetçi milletvekilinden 17'si kabul oyu kullandı.

434 Temsilciler meclisi milletvekilinden 246'sının kabul oyu verdiği tasarının metninde, "Kongre, George W. Bush'un 10 Ocak'ta açıkladığı Irak'a ek asker gönderme kararını onaylamamaktadır. Kongre ile Amerikan halkı Irak'ta cesurca ve onurlu bir şekilde hizmet veren Amerikan silahlı kuvvetlerinin mensuplarına destek olmaya ve korumaya devam etmektedir" deniliyor.

Oylamada 6 parlamenter çekimser oy kullandı.

Senato'nun da, Başkan Bush'un Irak stratejisi için muhalefet olanağı yaratacak bütçe görüşmelerinden önce, yarın aynı metin üzerinde bir tartışma ve oylama yapması bekleniyor.

Bush'un yeni Irak stratejisi

ABD Başkanı George W. Bush'un yeni Irak stratejisi kapsamında bölgeye gönderilecek olan yeni birliklerin konuşlandırılması işlemi başlıyor. Pentagon tarafından yapılan açıklamada askeri birliklerin Irak'a gönderilmesine hız verildiği bildirildi.

Irak'a ilişkin yeni stratejisini açıklayan ve bu nedenle yoğun eleştirilere mağruz kalan ABD Başkanı Bush'un planı işleme konuluyor. Pentagon kaynakları, Irak'ta görev alacak birliklerin konuşlandırılması işlemine ivme kazandırıldığını açıkladı. Yaklaşık bin askerden oluşan birliğin önümüzdeki 3 ay içerisinde bölgede olması planlanıyor. Pentagon, Gürcistan'da bulunan Steward Fort üssündeki 3. Piyade Bölüğü'nün Irak'taki konuşlandırılma işleminin Haziran ayından önümüzdeki aya çekildiğini bildirdi. Birliğin Irak'ın başkenti Bağdat'ta görev alması bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?