banner39

Bush'un Hamas'ı devirme planı

Bush, Hamas'ı devirmek için 42 milyon dolarlık bir planı sessizce yürürlüğe koydu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bush'un Hamas'ı devirme planı

ABD, Hamas'ın muhaliflerini destekleyecek 42 milyon dolarlık bir planı sessiz sedasız yürürlüğe koydu. Planla ilgili kaynakların verdikleri bilgiye göre, Hamas'a alternatif bulmaya yönelik plan çerçevesinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın El Fetih grubuna yardım, politikacılarla laik partilere eğitim ve stratejik taktik verilmesi öngörülüyor.

Reuters'ın konuyla ilgili ele geçirdiği bir belgede, "Bu proje, otoriter veya dinci siyasi seçeneklere karşı demokratik alternatiflerin oluşturulması amacını destekliyor" deniliyor. Bu amaçla tahsis edilen paranın 5 milyonu, Hamas'ın kontrolündeki eğitim sistemine alternatif olarak özel okulların açılması için harcanacak. Ayrıca, Hamas'ın faaliyetlerini izlemeleri için yerel gazetecilere yardım edilecek.

ABD'deki Milli Demokratik Enstitü, yapılacak bir seçimde performanslarını nasıl artırabilecekleri konusunda El Fetih ve diğer partilerin liderleriyle görüşmelerin başladığını bildirdi. Enstitünün Batı Şeria ve Gazze'deki çalışmalarını yürüten Michael Murphy, şu anda odaklandıkları noktanın, parti içi reform çalışmaları olduğunu söyledi. Uluslararası Cumhuriyet Enstitüsü de çeşitli Filistin partilerine eğitim verilmesi ve stratejik tavsiyelerde bulunulmasını öngören yeni bir program için fon aldığını bildirdi. Arap Düşünce Forumu adlı kuruluş, 2 ay önce Washington'dan yardım teklifi geldiğini, ancak Hamaslı siyasetçilerin bertaraf edilmesi anlamına gelen teklifi reddettiğini bildirdi. Kuruluşun başkanı Abdürrahman Arafe, "Halkın seçtiği bir hükümeti tanımama durumunda değiliz. Bu nedenle hiçbir Amerikan parasını kabul etmiyoruz" dedi.

Amaç siyasi yapı şekillendirmek
 
Reuters haber ajansının ele geçirdiği belgelere göre, bu büyük bütçe Filistin'deki siyasi yapıyı 'yeniden şekillendirmek' için ayrıldı.
 
Hamas dışı siyaset ABD'nin en önemli hedefi. Hamas dışındaki partilerin nüfuzunu artıtrmak için ayrılan pay 6 milyon dolar.
 
Siyaset dışı ancak siyaseten etkili demokratik liderler de bu kampannın içinde. Amaç, terör örgütleriyle bağlantısı bulunmayan muhalif partilerle eşgüdüm sağlanması.
 
Bu faaliyetler için ayrılan pay 4 milyon dolar. Hamas ağırlıklı Filistin Meclisi de mercek altında.
 
Bağımsız izleme gruplarına ve Hamas'a bağlı olmayan milletvekillerine, Meclis faaliyetlerini takibe almaları için 5.3 milyon dolarlık bütçe ayrıldı.
 
Sivil toplum programının bütçesi ise 3.3 milyon dolar. Bu programla, nüfusun yoğun olmadığı yerlerdeki sivil toplum kuruluşlarının daha etkin çalışması hedeflendi.
 
Medya cephesine gelince
 
ABD yönetimi Hamas'ı devirmeye yönelik faaliyet programının medya ayağına büyük bir bütçe ayırdı.
 
Filistin'deki özel bir televizyon kanalınında ılımlı seslere de yer verilmesi için 3.48 milyon dolar, bağımsız medyaya ise 2 milyon dolar verilmesi planlandı.
 
2 milyon dolarlık bütçenin içinde Hamas'ın faaliyetlerini izleyecek araştırmacı gazeteciler için eğitim ekipman ve her türlü maddi destek imkanı da var.
 
Eğitim programlarının bütçesi ise 6.18 milyon dolar. Bu parayla özel okullara ve öğrencilere karşılıksız burs imkanı sağlanacak.
 
Hamas'la bağlantısı olmayan üniversite öğretim görevlileri de bu burstan faydalanabilecek.

İsrail Gazze'de saldırılarını artırdı

Gazze Şeridi'nde yaşayan 1,5 milyona yakın Filistinli, bir taraftan ekonomik zorluklar ve yokluklarla boğuşurken, diğer taraftan da hem İsrail'in son birkaç gündür yoğunlaştırdığı kara saldırıları ve füze saldırıları hem de yeniden alevlenen iç çatışmaların korkusunu yaşıyor. Gazze Şeridi'nde dün, İsrail'in saldırılarında 9 kişi hayatını kaybetti. Dün sabah erken saatlerde, İsrail Ordusu, Han Yunus'un Farehen bölgesine önce füze saldırısında bulundu, ardından askerlerin, helikopterler ve pilotsuz uçakların yoğun ateşi altında bölgeye girdikleri belirtildi. Farehen bölgesindeki İsrail saldırısında, aralarında bir çocuğun da bulunduğu 6 Filistinli öldü, 10 kişi yaralandı. Ölenlerden 5'inin El Kassam Tugayları üyesi ve aynı aileden oldukları bildirildi.

İsrail'in saldırıları akşamın geç saatlerinden başlayarak gece yarısına kadar sürdü. Gazze kentinin doğusundaki Secaiye Mahallesi'nde, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları liderlerinden olduğu belirtilen Eşref Faroneh'in evi, saat 21.00 sıralarında füze ile vuruldu. İlk atışta ailenin kızı öldü, 7 kişi de yaralandı. Daha sonra, yaralananlar arasında bulunan kızın babası ile bir kişi daha hastanede öldü. Gece yarısı ise Gazze'nin Zeytin Mahallesi'nde, Selahaddin Caddesi üzerinde Salih Erniyaşi adlı, Hamas yanlısı bir Filistinlinin evi de ikinci kez füze saldırısına uğradı. Erniyaşi'nin kızının, 2 yıl kadar önce Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Erez Sınır kapısı yakınlarındaki Erez Sanayi Bölgesi'nde bir intihar saldırısı düzenlediği bildirildi.
İsrail tankları ve askeri araçlarının kuzeydeki Beyt Lahiya'da bulunan Amerikan okulu yakınlarında da saldırılar düzenledikleri belirtildi.

İsrail Ordusu, önceki gün de Hamaslı kadın milletvekillerinden, Umm Nidal adıyla da tanınan Meryem Ferahad'ın evini önceden haber vererek boşalttırmış ve iki katlı ev füze saldırısında yerle bir olmuştu. Dün gece, Beyt Lahiya'da yine Hamas yanlısı bir kişinin evine de telefon edilerek evinin boşaltılmasının istendiği öğrenildi.

İç çatışmalar alevlendi

İsrail'in saldırıları yoğunlaşırken, Gazze Şeridi'nde iç çatışmalar da tırmanıyor. Gazze'de, Filistin istihbaratından bir görevli, kimliği belirlenemeyen kişilerin açtığı ateşte vuruldu. Evinin önünde, arabasının içinde vurulan istihbarat görevlisi Şifa Hastanesi'ne kaldırıldı. Bir Hamas lideri ve karısı da, arabaları, yine kimliği belirlenemeyen kişilerce durdurulduktan sonra vurularak öldürüldü. Bazı kimliği belirsiz kişilerin de Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün evine, gece yarısına doğru silahla ateş açtıkları öğrenildi.

Bu arada, gece yarısına doğru, Gazze'deki El Fetih yanlısı İşçi Radyosu da silahlı ve kimliği belirlenemeyen kişilerin saldırısına uğradı. Silahlı kişilerin, radyonun bulunduğu binaya patlayıcılarla saldırdıkları, binanın büyük hasar gördüğü belirtildi.

Öte yandan, Filistin'in Palpres Ajansı, son saldırılar ve iç çatışmaların tırmanması üzerine bir yorum yayımladı. Yorumda, "İsrail ve Hamas, bir noktada uzlaştılar; Filistinlileri öldürmek ve Filistin sorununu böylece ortadan kaldırmak" denildi.
Son günlerde meydana gelen saldırılara ve içteki çatışmalara değinilen yazıda, "Hamas'ın medya gruplarına yönelik özgürlükleri kısıtlaması, telefonla yaptığı tehditler, bir süre önce Han Yunus'ta Filistin Televizyonuna ait bir büronun bombalanması ve en son El Fetih'e yakın bilinen İşçi Radyosu'nun anti tank füzeleri ve mayınlarla yok edilmesinin yanı sıra Hamas militanlarının, televizyonlara da yansıdığı gibi vatandaşların üzerine rastgele ateş açarak ölümlere neden olmalarının, İsrail'in izlediği politikadan farklı olmadığı" kaydedildi.

Tüm bunların, İsrail'in, "Filistin insanını yok etme çabalarıyla aynı olduğu" ifade edilen yazıda, Filistinli aydınlara, Filistin halkına birlik ve beraberlikleri korumaları, haklarını aramaları çağrısı yapıldı. Gazze Şeridi'nde, okullarda da şiddet eylemleri artmaya başladı. İlkokul dahil, lise düzeyindeki okullarda, birçok kez derslerin yarıda bıraktırıldığı, çocukların derslere sokulmayıp evlerine geri gönderildikleri de ifade ediliyor. Bir anne, "Bir gün gidiyor, iki gün gitmiyorlar. Çocuklarımızı okula gönderirken hayatından endişe etmeye başladık" dedi.

Gazze'ye saldırı

İsrail'e ait bir savaş uçağının Gazze kentindeki bir binaya fırlattığı füze sonucu, 3 kişinin öldüğü 7 kişinin de yaralandığı bildirildi. Görgü tanıkları, saldırının, Gazze kentinin Şecaiye semtinde, bir Hamas komutanına ait bir evi hedef aldığını belirtirlerken, hastane yetkilileri de ölenlerden 1'inin 10 yaşındaki bir kız çocuğu olduğunu kaydettiler. Ölen diğer 2 kişiden 1'inin İsrail saldırısına hedef olan evin sahibinin erkek kardeşi, diğerinin ise ölen kız çocuğunun babası olduğunu duyuran hastane yetkilileri, yaralanan 7 kişi arasında çocukların da bulunduğu ifade ettiler.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?