banner39

Bush'un Irak Planı Basında

20 bin askerin Bağdat'a gönderilmesi, Iraklıların onarım için istihdam edilmesini içeren 1 milyar dolarlık bir projenin devreye sokulacağı bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bush'un Irak Planı Basında

ABD Başkanı George Bush'un gelecek hafta içinde muhtemelen Çarşamba günü açıklayacağı yeni Irak strateji planında, 20 bin takviye Amerikan askerinin Bağdat'a gönderilmesi ve Iraklıların okul binalarını boyama, sokakları temizleme gibi pozisyonlar için istihdam edilmesini içeren 1 milyar dolarlık bir projenin devreye sokulmasının öngörüldüğü belirtildi.

Bush'un planı açıklamasından önce Amerikan basınına sızan haberler, bu yeni girişime ilişkin çalışmaları yürüten Amerikalı yetkililere dayandırılarak verildi. Aynı yetkililere göre, perşembe günü Bush ile uzun bir telekonferans yapan Irak Başbakanı Nuri El Maliki de ABD'nin asker sayısını artırma planına olur verdi.

Wall Street Journal ve New York Times gibi gazetelerde yer alan bu plana göre, ayda bir tugay olmak üzere beş tugay asker bölgeye gönderilecek. Gelecek 1,5 ay içinde de Bağdat'a üç tugay daha gönderilecek.

Basına sızan haberlere göre, Amerikalı yetkililer, bu yeni planın başarısından şüphe duyuyor. Amerikalı yetkililere göre, Irak kuvvetlerinin üçte ikisi, kuzey Irak'tan gelecek peşmergelerden oluşuyor ve bu birliklerin gerçekten Bağdat'a gelmeye razı olup olmayacağı veya mezhep savaşını engellemedeki faydası tartışma konusu.

Ayrıca Bush'un asker sayısını artırma planı, yeni Demokrat Partili kongre ile Beyaz Saray arasında sürtüşme yaratacak. Cuma günü Demokrat Partili liderler Bush'a bir mektup göndererek, ABD'nin, gelecek dört ay içinde askerlerini aşamalı olarak Irak'tan çekmeye başlamasını tavsiye etmişti.

Amerikan basınına göre, Bush'un yeni planında, takviye birliklerin Bağdat'ta ne kadar süre kalacağı konusunda bilgi verilmiyor, ancak takviye birliklerin bir yıldan fazla bölgede kalması düşünülmüyor.

Amerikan basınına konuşan bazı gözlemcilere göre, Bush'un, Iraklıları istihdam ederek terörizme alet olmalarını engelleme projesi ise 2003 veya 2004 yılında daha yararlı olabilirdi, ancak şimdi geç kalınmış oldu.

Bush'un yeni planının, Irak'a yeni komutan olarak atanması beklenen David Petraeus ile aynı paraleldeki görüşleri yansıttığı da belirtiliyor. Bu çerçevede Irak güvenlik güçlerini eğiten Amerikan askerlerinin sayısının da artması öngörülüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?