banner39

'Bush'un kibri bir milleti parçaladı'

'Bush ve Blair'in kibri bir mileti parçaladı' diyen İngiliz basanı "Artık en iyi çözüm Irak'tan geri çekilmek" diyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Bush'un kibri bir milleti parçaladı'

Irak'la ilgili gelişmeler tüm dünya basının gündeminde ilk sıralarda yeralmaya devam ediyor. Özellikle de Irak'ı işgal eden ABD ile İngiltere'nin medyaları bu Ortadoğu ülkesinin sürüklendiği bataklığa dikkat çeken ve yönetimlerini sert bir dille eleştiren haberler vee yorumlara geniş yer veriyorlar.

İngiliz Daily Telegraph gazetesi de bugünkü sayısında başyazılarından birini bu konuya ayırıyor ve "Artık en iyi çözüm Irak'tan geri çekilmek" diyor.

"Bush yönetimi dahil herkes bunun farkında ki, mevcut plan işe yaramıyor. Askerlerimizi kullanarak Irak'ta istikrarlı bir demokrasi tesis etmek artık elle tutulur bir hedef olmaktan çıktı. Birliklerimizi süratli bir şekilde geri çekmek gerek bizim, gerekse Irak halkı için en iyi seçenek olacaktır."

Times'da yer alan bir habere göre de, Amerika Birleşik Devletleri Sünni isyancılara af hazırlığında.

"Şii milislerin silahsızlanmasının yolunu açmak ve iç savaş ihtimalinin fitilini söndürmek amacıyla, Irak'taki Amerikan birlikleri Sünni isyancılara affı değerlendiriyor. Bu, Amerikan ordusunun politikalarında dramatik bir değişikliğe işaret ediyor, zira ordu Haziran 2004'te Irak hükümetine yetki devrini gerçekleştirmelerinin ardından elinde Amerikan kanı olan isyancılara af tanınmasını engellemişti."

Kanla yazılmış miras

Irak, Independent gazetesinin de manşetinde bugün. Ancak farklı bir yönüyle.... Manşet; "Göç".

"Savaşın başlamasından bu yana 1 milyon 600 bin Iraklı ülkelerini terketti. Etnik temizleme nedeniyle 1 milyon 500 bin kişi evlerini terketmek zorunda kaldı. Bu, İsrail'in Filistinlileri sürdüğü 1940'lı yıllardan bu yana Orta Doğu'da görülen en büyük nüfus hareketi. Zengin, yoksul herkes saldırıya açık..."

Independent'ın başyazısında ise şu ifadeler kullanılıyor:

"Tarafsız gözle bakan herkes Irak'ın felaket bir durumda olduğunu görecektir. Mezhepler arası çatışmaları birliklerimizin önleyemediği de çok açık. Ancak Blair ve Bush hâlâ - en azından kamuoyu önünde - Irak'ta ilerleme kaydedildiğini söylüyor. Gerçek şu ki; Bush ya da Blair için bir zafer sözkonusu olamaz. Bu iki adamın kibri bir milleti parçaladı ve İngiltere ile Amerikan ordularını ilan edilmemiş bir iç savaşın ortasına yerleştirdi. Siyasi mirasları kanla yazılmış durumda."

Barzani Bağdat yolcusu

Financial Times'da yer alan bir haberde, Kuzey Irak Başbakanı Neçirvan Barzani'nin yakında Bağdat'a bir ziyaret gerçekleştirmeyi planladığı ve bu ziyaretinde Bağdat'la bir yıldır devam eden petrol kaynaklarının kontrolü üzerindeki anlaşmazlığı çözmeyi umduğu belirtiliyor.

Ayrıca petrol gelirlerinin dağıtımıyla ilgili olarak, hükümetin Kuzey Irak'a 500 milyon dolar ödemesi gerektiğini söyleyen Barzani'nin bu bütçe anlaşmazlığını da masaya yatıracağı ifade ediliyor.

İngiltere Başbakanı Tony Blair, bugün Londra'da Irak Dışişleri Bakanı Berham Salih'le biraraya gelecek.

Guardian gazetesi manşetinden gördüğü haberde, Blair'in bu görüşmede Irak'tan geri çekilme planlarını tartışacağını yazıyor.

Manşet; "İngiltere Irak'a yetki devri için 12 ay süre tanıyor".

Guardian'ın iç sayfalarında da Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak hükümetine ambargo tehdidinde bulunduğu haberine yer veriliyor.

Haber özetle şöyle:

"Irak'ın çoğu noktasında artan şiddet ve kanunsuzluktan endişe duyan Bush yönetimi, Başbakan Nuri el Maliki'nin elini zorlamaya karar verdi. Beyaz Saray; milislerin silahsızlandırılması, mezhepler arası şiddet olaylarının durdurulması ve ülkenin güvenliği üzerinde Irak yönetiminin daha fazla sorumluluk almasını amaçlayan bir dizi tedbiri içeren bir takvimi El Maliki'nin kabul etmesi için baskı yapacak. New York Times'da yer alan habere göre, Irak'taki Amerikan ordusunun ve sivil yönetimin önde gelen isimleri El Maliki'nin önüne koyulacak bir rapor hazırlıyor. Raporun yıl sonuna kadar El Maliki'ye sunulması bekleniyor. Irak'ın sözkonusu takvime uymaması durumunda, ABD'nin ambargo kapısını açık tutacağı belirtiliyor."

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?