banner39

Bush'un Kiev ziyareti bugün başlıyor

NATO Zirvasi'ne katılacak olan ABD Başkanı Bush, Amerikan füze sisteminin Ukrayna'ya yerleştirilmesini görüşmek üzere bu ülkeye geliyor.

Arşiv 31.03.2008, 14:01 31.03.2008, 14:02
Bush'un Kiev ziyareti bugün başlıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı George W. Bush bugün akşam saatlerinde Ukrayna'ya geliyor.

Resmi temaslara 1 Nisan'da başlayacak olan Bush'un çantasında NATO ile Ukrayna ilişkileri ve Amerikan füze sisteminin Ukrayna'ya yerleştirilmesi konusun bulunduğu kaydediliyor.

Bush'un Ukrayna'daki resmi temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko ve Başbakan Yuliya Timoşenko ile görüşmesi bekleniyor.

Yarın ilk olarak ABD Başkanı Bush ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko baş başa görüşecek. Daha sonra geniş katılımlı taraflar arasında görüşmeler başlayacak ve bunun akabinde anlaşmalar imzlanacak. Bush ve Yuşçenko basına kapalı olarak yapacakları kahvaltı ve görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Daha sonra iki ülkenin lideri Golodomor Anıtına çelenk koyacak ve Sofiyskiy Kilisesine gidecek. Başkan Bush daha sonra Kiev'de bir okulu ziyaret ederek derse girecek. Amerikan heyeti gün içinde Ukrayna'daki temaslarını tamamlayarak Bükreş'teki NATO zirvesine katılmak için ülkeden ayrılacak.

ABD, Rusya'nın sert tepkisine rağmen Ukrayna'nın NATO'ya üyeliğini savunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?