banner39

Bush'un kilisesinde skandal

ABD Başkanı Bush'un bağlı olduğu Evanjelist kilisesinde skandal.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bush'un kilisesinde skandal
ABD'de Ulusal Evanjelistler Birliği'nin Başkanı, 3 yıl önce bir erkekle para karşılığı eşcinsel ilişkiye girdiği iddiaları üzerine görevinden istifa etti.

ABD'deki bu skandal üzerine 30 milyon üyeli dini kuruluştaki görevinden ayrılmak zorunda kalan evanjelist lider Papaz Ted Haggard'ın yerine kilise tarafından geçici olarak bir görevli atanırken, Haggard bir açıklama yayınladı ve hakkındaki iddiaları yalanladı.

Haggard'ın bağlı olduğu Colorado Springs'deki kilisesi iddialarla ilgili bir soruşturma başlattı.

Haggard, Denver'daki yerel KUSA-TV kanalına yaptığı açıklamada, kimseyle eşcinsel ilişkiye girmediğini söyleyerek, "Karımla mutluyum ona sadığım" dedi.

Time dergisinin 2005'te ABD'deki en etkili 25 evanjelist liderden birisi olarak gösterdiği Haggard'ın haftalık vaazlarına Beyaz Saray personeli ve diğer dini liderlerin katılmasına dikkat çekiliyor.

Beş çocuk babası Haggard'ın başkanı olduğu Ulusal Evanjelistler Birliği, ülkedeki 45 bin kiliseyi çatısı altında toplayan ve 30 milyon üyesi olan bir dini kuruluş.

ABD'de Salı yapılacak Kongre ara seçimlerinde eşcinsel evliliklerinin yasaklanmasını isteyecek 8 eyaletten birisi olması beklenen Colorado'daki kilisenin üyeleri ise, çok şaşırdıklarını belirtirken, seçimler öncesi bu iddiaların tamamen siyasi olduğunu söylediler.

Günümüzde ideolojik bakımdan tutucu olan Kuzey Amerika'da yaşayan Hristiyan toplumunu ifade eden evanjelizm, koyu bir evanjelist George W. Bush'un ABD başkanı olması ile birlikte popüler bir güç haline geldi.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?