banner39

'Bush'un konuşması savaş ilanıdır'

İsrailli Arap milletvekili Bereke, Bush'un Knesset konuşmasını eleştirdi

Arşiv 19.05.2008, 12:15 19.05.2008, 16:58
'Bush'un konuşması savaş ilanıdır'


İsrail Parlamentosu Knesset'teki Arap milletvekili ve Demokratik Parti Başkanı Muhammed Bereke, Beyaz Saray'da son günlerine yaklaşan Amerika başkanı Bush'un Knesset'te yaptığı konuşmanın, Siyonist harekete giriş kartı niteliği taşıdığını belirtti.

Bereke, Bush'un yaptığı konuşmanın, uluslararası düzeyde bir yetkilinin şimdiye kadar yaptığı en korkunç konuşma olduğunu söyledi. Çünkü Bush konuşmasında, Siyonist-Amerika politikalarını reddeden bölge halkına savaş ilan ediyordu.

Bereke konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamasında şunları kaydetti: "Bush'un konuşması, daha önce bizzat kendisi tarafından Arial Şaron'a takdim edilen taahhütlerle dolu mektubundan daha tehlikelidir. Geçen yılın sonlarında Annapolis konferansında taahhütleri yerine getirmekten geri adım atmıştı."

Bereke yazılı açıklamasında: "Bush'un konuşması, bölgede Amerika-İsrail politikalarını reddeden bölge halkına savaş ilanı gibidir. Bu politikalar barışın tesisine, adaletin yayılmasına karşı olduğu gibi, Filistin halkının haklarını da kabul etmiyor."

"Bush'a göre dünya iki kısımdır: Birinci kısım; Amerika, İsrail ve müttefikleri. İkincisi kısın ise bu ittifak çemberinin dışında kalanlardır. Onlara göre bunlar, şer odaklarıdır" ifadelerini kullandı.

Amerika Başkanı Bush, 15. Mayıs 2008 tarihinde, Filistin'in büyük felaketi (Nekbe)nin ve İsrail işgal devletinin kuruluşunun 60. yıldönümü münasebetiyle Siyonist Parlamentosunda bir konuşma yapmış, konuşması Arap kamuoyunda büyük tepkilere neden olmuştu. Hatta Amerika'yı destekleyen kimi bölgesel güçler tarafından dahi tepkiyle karşılanmıştı. Konuşmanın yapıldığı Siyonist Parlamentoda ise on Arap milletvekili konuşmayı boykot edip binayı terk etmişti.

Bush'un Knesset'te yaptığı konuşma İsraillilerden büyük alkış alırken Arap ülkelerinden ise büyük tepki ile karşılanmıştı.

Kaynak: Filistinhaber

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?