banner39

Bush'un Maliki'ye güveni sürüyor

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin Amerik'aya meydan okumasına karşılık Beyaz Saray'dan Bush'un Maliki'ye güveninin tam olduğu açıklaması geldi.

Arşiv 22.08.2007, 18:10 22.08.2007, 18:13
Bush'un Maliki'ye güveni sürüyor


Beyaz Saray, ABD Başkanı George Bush'un Irak Başbakanı Nuri El Maliki'ye güvenmeye devam ettiğini açıkladı.

Beyaz Saray sözcüsü Gordon Johndroe, gazetecilerin Bush'un 2006'da söylediği gibi hala Maliki'nin "Irak'taki durumun adamı olduğunu" düşünüp düşünmediğini sorması üzerine "evet" yanıtını verdi.

Maliki'nin Iraklıların seçtiği bir başbakan olduğunu belirten sözcü, "Bu da onu bizim muhatap olduğumuz kişi konumuna getiriyor" ifadesini kullandı ve Bush'un bugün Maliki'ye güvenini bir kez daha ifade edeceğini kaydetti.

Maliki, ABD'nin kendisine yönelik eleştirilerine tepki göstererek, seçilmiş hükümetinin önüne kimsenin ömür biçme hakkı bulunmadığını söylemiş, son günlerde Bush yönetiminden ve diğer Amerikalı siyasetçilerden gelen sert sözlerin Amerikan başkanlık seçimi kampanyasından kaynaklandığını ifade etmiş, bu tip açıklamalar yapanların Suriye ziyaretinden rahatsız olduğunu savunmuştu.

Amerikalı Demokrat Senatör Carl Levin, önceki gün "Maliki'nin devrilmesi ve yerine daha az mezhepçi bir lider getirilmesi gerektiğini" söylemişti.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?