banner15

Bush'un terör yasasına onay

ABD'de Senato, Bush yönetiminin esirlerin yargılanmasına ilişkin yeni kurallar öngören tasarısını onayladı.

Bush'un terör yasasına onay

Amerika Birleşik Devletleri'nde Senato, Başkan George Bush'un terör faaliyetleriyle suçlanan yabancı tutsakların sorgulanması ve yargılanmasına ilişkin yeni kurallar öngören tasarısını onayladı.

Temsilciler Meclisi'nde daha önce kabul edilen tasarının bir kaç gün içinde Başkan George Bush tarafından onaylanması bekleniyor. Tasarı, terör zanlılarının yargılanması için özel bir askeri mahkeme kurulmasını öngörüyor ve sorgulanmalarına da yeni standartlar getiriyor. İnsan hakları grupları; düzenlemenin yeni kuralların işkenceye kadar varabilecek sert yöntemlere izin vermesinden kaygılı.

Tasarıya karşı çıkan Demokrat Partili senatörler, Bush yönetimini tutsakların tutuklanmalarına itiraz hakları da dahil olmak üzere yaklaşık 250 yıldır uygulanan yasal standartları ortadan kaldırmakla suçluyor. Tasarı, Küba'daki Guantanamo Üssü'ndeki gözetim kampında tutulan yüzlerce zanlının askeri mahkemelerde yargılanmasına imkân verecek.

Tasarıyı destekleyenler, Amerika'nın bu sayede, terör zanlılarını adalete teslim etme yolunda gereken koşulları elde edeceklerini savunuyor. Eleştirenler ise tasarının sivil ve askeri mahkemelerin tanıdığı hakların bu mahkemelerde olmayacağına dikkat çekiyor.

Amerikan Yüksek Mahkemesi, Haziran ayında aldığı kararla, Bush yönetimi'nin tutukluları yargılamak üzere oluşturduğu askeri mahkemelerin Amerikan yasaları ve uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğine hükmetmişti. Bu yasa tasarısı Yüksek Mahkeme kararına bir yanıt niteliğinde.

Senato oylaması

Yeni yasa tasarısı, tutuklulara eski sisteme kıyasla daha fazla yasal hak tanırken, tutukluluk hallerini sorgulama ya da kendilerine yönelik muameleyi federal mahkemeye taşıma haklarını ellerinden alıyor.

Senato'nun tasarıyı kabulüyle, Başkan Bush ve Cumhuriyetçiler, Kasım'daki kongre ara seçimleri öncesinde ellerini güçlendirmiş oldu.

Askeri mahkemelerin ise en erken 2007 yılı başında kurulmaları bekleniyor. Ancak Yüksek Mahkeme'nin bu tasarıyı yasalaşması halinde, tartışmaya açma hakkı bulunuyor. Guantanamo üssü'nde şu sırada yaklaşık 460 terör zanlısının tutulduğu sanılıyor.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48