banner15

Bush'un 'Terörle Savaş'ına Çifte Darbe

ABD Başkanı Bush'un özel kararname ile istihbaratçılara telefon dinleme izni verdiği iddiası Washington'u karıştırırken, Senato 11 Eylül sonrası verilen bazı 'terörle mücadele' yetkilerini geri aldı.

Bush'un 'Terörle Savaş'ına Çifte Darbe

ABD'de yönetimin terörle mücadele stratejisi iki koldan darbe yedi. New York Times gazetesi Başkan George Bush'un mahkeme izni olmadan telefonların dinlenmesine izin verdiğini yazarak Washington'da yeni bir tartışma başlattı. Amerikan Senatosu ise 11 Eylül saldırıları ardından yönetime terörü önlemek üzere verdiği olağanüstü yetkilerin bir bölümünü geri aldı. Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olmasına rağmen Senato, yurttaşlık haklarını ihlal ettiği eleştirilerine uğrayan "Yurtseverlik Yasası"nın bazı hükümlerinin uzatılmamasına karar verdi. Beyaz Saray, Yurtseverlik Yasası'nın 31 Aralık'ta süresi dolacak 16 maddesinin uzatılması için Kongre'de yoğun bir lobi çalışması yürütüyordu. Yönetim bu hükümlerin halkı terör saldırılarından korumak için çok önemli beceriler getirdiğini savunuyordu. Ancak Senato'da düzenlenen oylamada yasanın taraftarları uzatmayı sağlamak için yeterli oy toplayamadı. Yönetimin elinden alınan en tartışmalı yetkiler arasında hükümetin telefonları dinleme ve hastane ve kütüphane gibi kamu kuruluşlarında yurttaşların kayıtlarını araştırabilme hakkı bulunuyor.

Gizli dinleme iddiaları

ABD'de yayımlanan New York Times gazetesi ise, Başkan'ın bu konuda bir adım daha ileriye gittiğini öne sürüyor. Gazete George Bush'un istihbarat servislerine mahkeme emri olmaksızın vatandaşların uluslararası telefon görüşmelerini dinleme ve elektronik posta haberleşmelerini okuma emri verdiğini yazdı. Beyaz Saray bu haberi doğrulamayı ya da yalanlamayı reddetti. Gazeteye göre bu uygulama 2002 yılında başladı ve bu sayede bazı terör saldırısı planları başarısızlığa uğratıldı. Bunlar arasında İngiltere'deki bazı hedeflere yönelik saldırı planları da olduğu öne sürülüyor.
New York Times, bu yöndeki bilgilere bir yıl önce ulaştığını ancak yönetimin ricası üzerine yayımlamadığını duyurdu. İddiaların odağındaki Ulusal Güvenlik Teşkilatı, Amerika Birleşik Devletleri'nde faaliyetleri en gizli tutulan istihbarat örgütü. Teşkilat, dünyanın herhangi bir yerindeki haberleşmeyi izleyebiliyor. Fakat örgütün Amerika Birleşik Devletleri'ndeki faaliyetleri kağıt üzerinde de olsa yasalarla sınırlandırılmış durumda. New York Times gazetesi, Başkan Bush'un, bu örgüte, 2002 yılında mahkeme emri olmaksızın Amerikan vatandaşlarını izleme izni verdiğini yazdı. Bu iddia, ülkede büyük bir tartışma yarattı. Hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi Parti'den önde gelen senatörler, uygulamayı bireylerin mahremiyet hakkının ihlali olarak gördüklerini söyledi ve soruşturma başlatma sözü verdi.

Beyaz saray ne doğruluyor ne de yalanlıyor

Washington yönetimi ise iddiaları ne doğruluyor ne de yalanlıyor. Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan, Bush'un tek amacının Amerikan halkının güvenliğini sağlamak olduğunu söyledi. New York Times'ın sorularını yanıtlayan bazı yetkililer, bu uygulama sayesinde biri New York'ta biri de İngiltere'de iki büyük terör saldırısı planının başarsızlığa uğratıldığını söylediler. Bu yetkililere göre, İngiltere'deki saldırı planları, bazı barların ve tren istasyonlarının bombalanmasını öngörüyordu.
Ancak güvenlik adına bireysel özgürlüklerin ihlal edilmesi, ülkede giderek daha hassas bir konu haline geliyor. Beyaz Saray, terörle savaş adını verdiği mücadelesinin haklılığı konusunda Cumhuriyetçi taraftarlarını bile ikna etmekte zorlanmaya başladı. Bundan sadece 24 saat önce, Kongre'nin baskısına dayanamayan yönetim, işkence konusunda geri adım atarak, tüm işkence yöntemlerini kınayan bir yasayı kabul etmişti.


Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48