banner39

Bush'un Ukrayna ziyareti başladı

ABD Başkanı George W. Bush'un, 18 saat sürecek olan Ukrayna ziyareti bu sabah başladı.

Arşiv 01.04.2008, 08:47 01.04.2008, 11:46
Bush'un Ukrayna ziyareti başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı George Bush, Romanya'nın başkenti Bükreş'te 2-4 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek NATO zirvesi öncesinde, Ukrayna'nın NATO'ya üye olma isteklerine destek vermek amacıyla bu ülkeye geldi.

Akşam saatlerinde Kiev'e gelen Bush'u, Meclis Başkanı Arseniy Yatsenük, Ukrayna Dışişleri Bakanı Vladimir Ogrızko, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Viktor Baloga ve çok sayıda üst düzey Ukraynalı yetkili karşıladı.

Bush'un havaalanında gelişini yaklaşık 80 kadar basın mensubu takip etti. Bush'un Ukrayna'daki resmi temasları çerçevesinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko ve Başbakan Yuliya Timoşenko'nun yanı sıra muhalefet lideri Viktor Yanukoviç ile de görüşmelerde bulunması bekleniyor.

Bush'un Ukrayna ziyareti çerçevesinde, Ukrayna-Amerika arasında dostluk protokolü, uzay çalışmaları ile birlikte, yatırım ve ticaret alanında işbirliği gibi çeşitli anlaşmalar imzalanacak.

Bugün baş başa görüşecek olan Bush ve Yuşçenko daha sonra Golodomor Anıtına çelenk koyacak ve Sofiyskiy Kilisesine (Ayasofya) gidecek. Başkan Bush daha sonra Kiev'de 57. Okulu ziyaret ederek derse girecek.

Amerikan heyeti Ukrayna'daki temaslarını gün içerisinde tamamlayarak, Bükreş'teki NATO zirvesine katılmak için ülkeden ayrılacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?